Հայաստանի Հանրապետության ազգային ակադեմիայի նախագահությունը խորին վշտով հայտնում է, որ 2019թ. դեկտեմբերի 12-ին 95 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Բորիս Կարապետի Կարապետյանը: Հոգեհանգիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 15-ին, ժամը 18:00-ից «Մեմորիալ» սգո սրահում՝ Այվազովսկու փողոց 14/4 (նախկին թաղման բյուրո), հրաժեշտի արարողությունը`դեկտեմբերի 16-ին ժամը 13.00-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահությունում (հասցե` Մարշալ Բաղրամյան պող., 24)
Հայաստանի Հանրապետության ազգային ակադեմիայի նախագահությունը խորին վշտով հայտնում է, որ 2019թ. դեկտեմբերի 1-ին 81 տարեկան հասակում կյանքից հեռացել է ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Դավիթ Մհերի Սեդրակյանը: Հոգեհանգիստը տեղի կունենա դեկտեմբերի 3-ին, ժամը 18.00-20.00-ը Սուրբ Հովհաննես (Կոնդի) եկեղեցում, հրաժեշտի արարողությունը` դեկտեմբերի 4-ին ժամը 12.00-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահությունում (հասցե՝ Մարշալ Բաղրամյան պող., 24)
Փետրվարի 13-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում տեղի կունենա Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակի հանձնման արարողությունը
ՀՀ ԳԱԱ Լ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտը սիրով հրավիրում է մասնակցելու մեծանուն հայ ֆիզիոլոգ, ՀԽՍՀ ԳԱ ակադեմիկոս, ԳԱ փոխնախագահ Վիկտոր Բարդուղիմեոսի Ֆանարջյանի 90-ամյակին նվիրված միջոցառմանը, որը տեղի կունենա ս.թ. մարտի 29-ին ժամը 13:00-ին Լ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի դահլիճում
Ս/թ. սեպտեմբերի 26-ին ժամը 15:00-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության դահլիճում տեղի կունենա Հայկական հանրագիտարան հրատարակչության հրատարակած «Հայ երաժշտության հանրագիտարանի» շնորհանդեսը: Գիրքը ներկայացնում են Հովհաննես Այվազյանը (հանրագիտարանի գլխավոր խմբագիր), Աննա Ասատրյանը (հատորի պատասխանատու խմբագիր), Արամ Սաթյանը (Հայաստանի կոմպոզիտորների միության նախագահ), Ալինա Փահլևանյանը (երաժշտագետ, ԵՊԿ-ի պրոֆեսոր)
2019թ. սեպտեմբերի 24-ին ժամը 10:00-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության կլոր դահլիճում (ք. Երևան, Մարշալ Բաղրամյան պող. 24) ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան կազմակերպում է Դ.Ի.Մենդելեևի պարբերական համակարգի 150-ամյակին նվիրված հանդիսավոր նիստ