Լինդաու քաղաքում Նոբելյան մրցանակի դափնեկրի հետ հանդիպում
Լինդաուում Նոբելյան մրցանակակիրների հետ 67-րդ հանդիպում
Արդեն ավանդույթ դարձած Լինդաու քաղաքում տեղի ունեցող Նոբելյան մրցանակակիրների հետ հանդիպումը նպատակ ունի հնարավորություն տալ երիտասարդ գիտնականներին հանդիպել իրենց ոլորտի հայտնի գիտնականներին, փոխանակել իրենց գիտելիքներն և գաղափարները, ստեղծել նոր գիտական կապեր:
ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան 2014թ. սեպտեմբերին ստորագրեց փոխըմբռնման հուշագիր Նոբելյան մրցանակակիրների հանդիպումների Խորհրդի և Նոբելյան մրցանակակիրների հանդիպումների Հիմնադրամի հետ, ըստ որի ՀՀ ԳԱԱ-ն յուրաքանչյուր տարի նեկայացնում է մեկ կամ երկու երիտասարդ գիտնականներ Նոբելյան մրցանակակիրների հետ հանդիպմանը մասնակցելու համար:
Պատմական ակնարկ: Գերմանիայի Դաշնության Լինդաու քաղաքում կայանալիք Նոբելյան մրցանակակիր գիտնականների հետ հանդիպումների մեկնարկը դրվեց 1951թ. երկու գիտնականներ` Ֆրանս Կարլ Հեյնի և Գուստավ Վիլհելմ Պառադի շնորհիվ: Առաջին հանդիպմանը ներկա եղան յոթ Նոբելյան մրցանակակիրներ բժշկության բնագավառից: Այս արտասովոր հանդիպումը մտածված Եվրոպական նախաձեռնություն էր երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո գիտնականների հաշտեցման համար: Նոբելյան մրցանակակիրների հետ հանդիպումը դարձավ պարբերական և իրականացվեց ֆիզիոլոգիայի, բժշկության, ֆիզիկայի և քիմիայի բնագավառներում: 1953թ. որոշում կայացվեց հնարավորություն տալ ավարտած, գիտությունների թեկնածու և դոկորի կոչում ունեցող երիտասարդ գիտնականներին մասնակցելու հանդիպումներին և քննարկումներին: Առաջին անգամ 2004թ. հանդիպում տեղի ունեցավ տնտեսագետների բնագավառում:
2017թ. հունիսի 25-30-ը տեղի կունենա Նոբելյան մրցանակակաիրների 67-րդ հանդիպումը քիմիայի բնագավառի ներկայացուցիչների հետ: Հանդիպմանը նախատեսվում է 30 Նոբելյան ներկայացուցիչների և 400-500 երիտասարդ գիտնականների մասնակցություն: Նշված հանդիպմանը մասնակցելու համար ՀՀ ԳԱԱ-ի կողմից առաջադրվելու է երկու երիտասարդ գիտնականի թեկնածություն:
Միջոցառմանը դիմելու մասին ավելի մանրամասն կարող եք ծանոթանալ այստեղ: http://www.lindau-repository.org/permadocs/LNLM_SelectionCriteria_NAPERS.pdf www.lindau-nobel.org
Միջոցառմանը մասնակցել ցանկացողներին խնդրում ենք ներկայացնել ինքնակենսագրական (CV) և երկու երաշխավորագիր նամակ անգլերեն լեզվով ՀՀ ԳԱԱ միջազգային կապերի վարչություն (fordep@sci.am):
Դիմելու վերջնաժամկետն է 2016թ. հոկտեմբերի 22-ը: