Էլեկտրոնային փոստ՝ office {[ at ]} irphe.am
Ինտերնետային կայք՝ http://www.irphe.am/
Գործունեության հիմնական ոլորտներ
Ռադիո‎ֆիզիկական մեթոդների զարգացումը և ԳԲՀ սարքերի և համակարգերի ստեղծումը Երկրի և մթնոլորտի հեռազննման, բժշկական ախտորոշման և նյութերի հետազոտման համար, տերահերցային տիրույթի նոր ‎ֆունկցիոնալ տարրերի և մետաղադիէլեկտրիկական ալիքատար կառուցվածքների մշակումը, կիսահաղորդչային նանոհետերակառուցվածքների և բարակթաղանթային բարդ նյութերի սինթեզը և հետազոտումը ին‎ֆ‎րակարմիր տիրույթի օպտոէլեկտրոնիկայում կիրառման համար,  նյութերի մեխանիկական և օպտիկական հատկությունների վրա բյուրեղային ցանցի դե‎ֆեկտների ազդեցության հետազոտումը, պլազմային միջավայրերում էլեկտրամագնիսական ալիքների գեներացիայի և տարածման, ինչպես նաև մասնիկների շարժման տեսական հետազոտությունները։
Հայտնաբերվել և ուսումնասիրվել է միլիմետրային ալիքների գեներացիան և հաճախության փոխակերպումը բարձրաստիճան գերհաղորդչային ջոզեֆսոնյան կառուցվածքներում: Մշակվել և ստեղծվել են ԲՀ ռադիոմետրեր, որոնք մեծ հաջողությամբ կիրառվել են «Միր» տիեզերական կայանի և «Օկեան-0» ծրագրով աշխատող արբանյակի վրա Երկրի և մթնոլորտի հեռադիտման համար: Մշակվել է միլիմետրային տիրույթի հաղորդիչ-ընդունիչ համակարգ փակ տարածքային ներքին կապի, ինչպես նաև լոկալ Ինտերնետ-կապի համար: Ստեղծվել է «Արցախ» բժշկական սարքավորումը՝ ակուպունկտուրային մեթոդներով միլիմետրային ալիքների ազդեցությամբ որոշ հիվանդությունների բուժման համար: Ուսումնասիրվել է լույսի ազդեցությունն ալմաստի բյուրեղների պլաստիկության վրա, հետազոտվել է ալմաստի փոշուց պատրաստված տակդիրներով բարձր հաճախության տրանզիստորների մշակման հնարավորությունը: Ստեղծվել է ժամանակից կախված ինզբուրգ-Լանդաու հավասարումների տեսությունը: Լազերային էպիտաքսիայի մեթոդով աճեցվել են nInSb-nGaAs կիսահաղորդչային հետերակառուցվածքները, հայտնաբերվել և ֆիզիկորեն բացատրվել է ֆոտոզգայունության բնութագրի նշանի փոփոխությունը: Ուսումնասիրվել են ցածր չափողականության կիսահաղորդչային կառուցվածքներում ոչգծային օպտիկական էֆեկտները և հիշողության հատկությունները: Աճեցվել և ուսումնասիրվել են Pb1-xSnxTe առանձին բյուրեղները, որոնք կարող են օգտագործվել որպես ինֆրակարմիր և միլիմետրային տիրույթի ալիքների դետեկտորներ: Զարգացվել են հաղորդիչներում, դիէլեկտրիկներում և պլազմայում արագ մասնիկների շարժման, ինչպես նաև այդ նյութերում էլեկտրամագնիսական երևույթների տեսությունները: Ստացվել են նոր օքսիդային կերամիկական նյութեր, որոնց բարձր ջերմաէլեկտրական էֆեկտիվությունը հեռանկարներ է ստեղծում դրանց օգտագործմանը Պելտյեի սառեցուցիչներում: Ստեղծվել է անկյան ճշգրիտ փոխակերպիչների մի շարք, որոնք օգտագործվել են «Միր» արբանյակային կայանում և ինքնաթիռներում սարքերի տարածային կողմնորոշման համար, ինչպես նաև ռոբոտոտեխնիկայում: Մշակվել են ավտոմատ համակարգեր փակ տարածքների պահպանման համար:
ՌՖԷԻ-ն կատարում է մի շարք աշխատանքներ միջազգային գրանտների ֆինանսավորմամբ. ՄՏԿ-ի նախագիծ՝ «Բարձրազգայուն ԲՀ ընդունիչ համակարգերի ստեղծումը ռադիոաստղագիտության, օդերևութաբանության և սեյսմոլոգիայի խնդիրների լուծման համար», ԻՆՏԱՍ նախագիծ՝ «Հոսանքի տեղափոխումը և ԲՀ փոխազդեցությունները բարձրջերմաստիճանային գերհաղորդիչ կառուցվածքներում», ԻՆՏԱՍ նախագիծ՝ «Տերահերցային սպեկտրասկոպիա», ՆԱՏՕ-ի նախագիծ՝ «երզգայուն բարձրջերմաստիճանային Ջոզեֆսոնյան սարքեր էկոլոգիական և բիոմագնիսական կիրառումների համար»: