կլիմայի փոփոխություն, վտանգավոր երևույթներ և բնական ռեսուրսներ
աստղագիտություն, տիեզերական հետազոտություն և տեխնոլոգիա
պատմամշակութային ժառանգություն և ազգային ինքնություն
մարդ և հասարակություն։
«Վստահ եմ՝ մեր ակադեմիաների համատեղ հետազոտությունների հաջողության հարցում», - ստորագրման արարողության ժամանակ ասել է Բուլղարիայի Գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Յուլիան Ռևալսկին։ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ Աշոտ Սաղյանը կարևորել է երկու երկրների ակադեմիաների համագործակցությունը և առաջարկել այն սկսել մոլեկուլային կենսաբանության և մանրէաբանության բնագավառում հետազոտություններով։
Հուշագրի ստորագրման արարողությանը մասնակցել են Բուլղարիայի Հանրապետությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Արմեն Եդիգարյանը, դեսպանատան երրորդ քարտուղար Մելին Գրիգորյանը, Բուլղարիայի Գիտությունների ակադեմիայի փոխնախագահ, թղթակից անդամ Ստեֆան Հաջիտոդորովը, Բուլղարիայի Գիտությունների ակադեմիայի թղթակից անդամ Եվդոկիա Փաշևան և Բուլղարիայի Գիտությունների ակադեմիայի գլխավոր քարտուղար, պրոֆեսոր Նելի Կոսևան:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահն այցելել է Բուլղարիայի Գիտությունների ակադեմիայի Մանրէաբանության ինստիտուտ, Ռոումեն Ցանևի անվան մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ և Կենսաֆիզիկայի և կենսաբժշկական ինժեներիայի ինստիտուտ։