ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտը և ՌԴ Նիժնի Նովգորոդի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր
Սույն թվականի մարտի 22-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի Արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Աննա Ասատրյանը և ՌԴ Նիժնի Նովգորոդի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի ռեկտոր Դմիտրի Շյոգոլևը ստորագրեցին համագործակցության համաձայնագիր։
Ողջունելով մասնակիցներին՝ ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը կարևորեց երկու գիտակրթական կազմակերպությունների համագործակցության խորացումը։
Նիժնի Նովգորոդի ճարտարապետության և շինարարության պետական համալսարանի ռեկտոր Դմիտրի Շյոգոլևը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանին և ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի տնօրեն Աննա Ասատրյանին համագործակցության համար։ «Հուսով ենք, որ այս համաձայնագիրը կնպաստի ոչ միայն մեր երկու կազմակերպությունների, այլ նաև մեր երկու պետությունների միջև համագործակցության խորացմանը», - ասաց նա։
Աննա Ասատրյանը նշեց, որ ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտը հայ արվեստագիտության գլխավոր կենտրոնն է, Հայաստանում միակ գիտական հաստատությունը, որի գործունեության գլխավոր ոլորտը հայ արվեստի գրեթե բոլոր տեսակների պատմության և տեսության հիմնախնդիրների ուսումնասիրությունն է։ «Մենք կարևորում ենք ինստիտուտի միջազգային գիտական համագործակցությունը։ Այս համաձայնագրի ստորագրմամբ հիմք է դրվում սերտ և արդյունավետ համագործակցության։ Վստահ եմ, որ այն կդառնա հայ-ռուսական գիտական և գեղարվեստական բեղմնավոր կապերի ևս մեկ վառ դրսևորում և կնպաստի մեր ժողովուրդների միջև բարեկամության հետագա ամրապնդմանը», - ասաց Աննա Ասատրյանը։
Համաձայնագրով կողմերը պայմանավորվեցին համագործակցել հետևյալ ուղղություններով՝
• հետազոտողների փոխանակում արվեստի, ճարտարապետության, ճարտարապետական միջավայրի ձևավորման, ճարտարապետական և պատմամշակութային ժառանգության վերականգնման ոլորտներում