Հայաստանի աստղագիտության մեջ քայլեր են արվում արտարեգակնային մոլորակների ուսումնասիրությամբ զբաղվելու ուղղությամբ
Հայաստանի աստղագիտության մեջ քայլեր են արվում արտարեգակնային մոլորակների ուսումնասիրությամբ զբաղվելու ուղղությամբ: «Սա նոր թեմա է, Հայաստանում երբեք չեն զբաղվել արտարեգակնային մոլորակներով: Արտարեգակնային մոլորակը արեգակնային համակարգից դուրս, այլ աստղերի շուրջ պտտվող մոլորակն է: Պրոֆեսոր Միշել Մայորը 1995թ-ին հայտնաբերել է առաջին արտարեգակնային մոլորակը: Եւ դրանից հետո արտարեգակնային մոլորակների հայտնաբերումը բուռն զարգացում սկսեց ապրել: Արդեն 20 տարուց ավելի անցել է, բայց մենք պատշաճ ձևով չենք արձագանքել այս զարգացումներին: Այդ պատճառով շատ կարևորում եմ այս թեմայի զարգացումը Հայաստանում»,- ասաց ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն Արեգ Միքայելյանը ՀՀ ԳԱԱ-ում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ժամանակ:
20170530-1.jpg
Նա ներկայացրեց շվեյցարացի աշխարհահռչակ գիտնական, առաջին արտարեգակնային մոլորակի հայտնաբերող, Վիկտոր Համբարձումյանի անվան միջազգային գիտական մրցանակի առաջին դափնեկիր պրոֆեսոր Միշել Մայորին, ով այս օրերին Հայաստանում է` հայ աստղագետներին ներկայացնելու արտաարեգակնային մոլորակների ուսումնասիրությունների վերաբերյալ վերջին զարգացումները:
«Արդեն հայտնաբերվել է մոտ 3600 այդպիսի մոլորակ: Մենք եկել ենք այն եզրակացության, որ բոլոր աստղերն, ըստ երևույթին, ունեն մոլորակներ: Այդ մոլորակները շատ հեռու են: Դեռ մեր տեխնիկական պայմանները թույլ չեն տալիս հասնել այդ մոլորակներին: Ներկայումս մեր խնդիրն է այդ մոլորակների վրա գտնել կյանքի կենսաբանական նշաններ` ջուր, թթվածին»,- ասաց պրոֆեսոր Միշել Մայորը:
Անդրադառնալով ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի հետ համագործակցության հնարավորություններին` պրոֆեսորն ասաց. «Առ այսօր Հայաստանի աստղագիտությունը հայտնի է ակտիվ գալակտիկաների ուսումնադիրությամբ, աստղային էվոլյուցիայի և տեսական աստղաֆիզիկայի ոլորտներում նվաճումներով։ Իրոք, մակարդակը բարձր է: Պարզապես անհրաժեշտ է, որ հայ աստղագետները կարողանան տիրապետել այն նոր ճյուղերին, որոնք այսօր կան աստղագիտության մեջ: Այստեղ համագործակցության համար հարկավոր է ուսումնասիրել տեխնիկական հնարավորությունները, տեսնել, թե այստեղ ինչն է ավելի իրականանալի: Համագործակցության մյուս ձևն այն է` փորձել Հայաստանում աստղակենսաբանությունը զարգացնել»,- ասաց պրոֆեսորը:
Պրոֆեսոր Միշել Մայորը մայիսի 31-ին` ժամը 11:00-ին, ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում հայ աստղագետների, կենսաբանների և ուսանողների համար հանդես կգա արտարեգակնային մոլորակների վերաբերյալ դասախոսությամբ:
30.05.2017թ.