ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի կողմից իրականացվում են հետևյալ ծրագրերը.
• «Նոր սպիտակ թզուկների հայտնաբերում և ուսումնասիրություն Գայա-ի ճշգրիտ աստղաչափության միջոցով», ANSEF-ի ֆինանսավորմամբ
• «Փախչող աստղերի առաջացումը Vel OB1 աստղասփյուռում», ANSEF-ի ֆինանսավորմամբ
• «IAU SWCA ROAD և IAU EROAD միջև «Project Management»», EU Horizon 2020-ի, Erasmus+-ի ֆինանսավորմամբ:
ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից իրականացվել են և շարունակվում են հետևյալ ծրագրերը.
• «Մագնիսական նանոհիբրիդները՝ քաղցկեղի բուժման համար», Horizon-2020-ի ֆինանսավորմամբ
• «Շրջակա միջավայրի հեռահար զննման օպտիկական համակարգ`ըստ շառավղի քառակուսային բացթողումով ապոդիզացնող ֆիլտրով»,  ISTC-ի ֆինանսավորմամբ
• «Օպտիկական մագնիսական սենսորային համակարգի մշակում՝ անվտանգության անցակետերի համար», NATO SPS-ի ֆինանսավորմամբ
• «Ոչ գծային նյութական ալիքների քվանտային անցումը նանոկառուցվածքներով», ANSEF-ի ֆինանսավորմամբ:
ՀՀ ԳԱԱ Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտում իրականացվել է «Նանոլարային բիոսենսորներ վիրուսների հայտնաբերման համար» ծրագիրը՝ UNIGE Leading House, Seed Funding Grant (Switzerland)-ի ֆինանսավորմամբ:
ԻԿՐԱՆԵՏ-կենտրոնում իրականացվել է «ANSEF 21AN: PS-astroth-2490» ծրագիրը՝ Armenian Educational Foundation-ի ֆինանսավորմամբ:
2022թ-ին մեկնարկել է ՀՀ Գիտության կոմիտեի առաջատար հետազոտությունների մրցույթում հաղթած 7 ծրագիր, որից 3-ը՝ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից, 2-ը՝ Ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեմների ինստիտուտի կողմից, 2-ը՝ Բյուրականի աստղադիտարանի:
• «Ռաբիի օպտիկական տատանումներն ատոմային գոլորշու բացթողման ազդանշանում՝ անընդհատ լազերային գրգռման դեպքում», զեկուցող՝ ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Ա. Վ. Պապոյան
• «Գերխիտ նյութի հետազոտություններն աստղաֆիզիկայում», զեկուցող՝ ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Ա. Սեդրակյան (Գերմանիա)
• «Ակտիվ գալակտիկաների սպեկտրային դասակարգման նոր սկզբունքները», զեկուցող ֆ.մ.գ.թ. Ա. Միքայելյան
• «Գիգա-տերահերցանոց ճառագայթման մակածման առանձնահատկությունները շերտավոր միջավայրերում և դրա գործնական կիրառման մեթոդների մշակումը», զեկուցող՝ ֆ.մ.գ.դ. Լ. Գրիգորյան
• «Արագ շարժվող օբյեկտների մոտակա հայտնաբերման եղանակները», զեկուցող ֆ.մ.գ.թ. Ա. Մակարյան:
ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի բաժանմունքի ստացված գիտական և կիրառական արդյունքներն առանձին հրապարակումներով կներկայացվեն ՀՀ ԳԱԱ պաշտոնական կայքում: