ՀՀ ԳԱԱ-ում տեղի ունեցավ «Կոմիտաս – 150» գիտական նստաշրջանի բացումը և լիագումար նիստը
Սույն թվականի նոյեմբերի 29-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահությունում տեղի ունեցավ «Կոմիտաս – 150» գիտական նստաշրջանի բացումը և լիագումար նիստը:
20191129_2_body0.jpg
Նստաշրջանը բացեց ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը: Ն.Ս.Օ.Տ.Տ Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի Օրհնության խոսքը հաղորդեց  գերաշնորհ Տեր Անուշավան եպիսկոպոս Ժամկոչյանը՝ պատմական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր, Կոմիտաս վարդապետի և Հովհաննես Թումանյանի 150-ամյակի հոբելյանական հանձնաժողովի նախագահ:
ՀՀ ԿԳՄՍՆ Գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանի անունից նստաշրջանի մասնակիցներին ողջունեց Կոմիտեի գլխավոր քարտուղար Լևոն Մարդոյանը:
20191129_2_body3.jpg
Գիտական նստաշրջանի աշխատանքներին մասնակցում են հանրապետության առաջատար մասնագետներ՝ երաժշտագետներ, գրականագետներ, արվեստաբաններ և ճարտարագետներ, ովքեր ներկայացնում են հայ մեծ երգահան, վարդապետ Կոմիտասի կյանքին և գործունեությանը նվիրված գիտական զեկուցումներ:
Նստաշրջանն իր աշխատանքները կշարունակի Արզականի ՀՀ ԳԱԱ գիտաժողովների տանը, որտեղ նոյեմբերի 30-ին  տեղի կունենա ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի տնօրեն ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Արարատ Աղասյանի «Կոմիտասը հայ նկարիչների և քանդակագործների աչքերով (կոմպոզիտորի ծննդյան 150-ամյակի առթիվ)» պատկերագրքի շնորհանդեսը:
20191129_3_body.jpg
Գիտական նստաշրջանը կեզրափակվի դեկտեմբերի 1-ին՝ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում, հոբելյանական համերգով՝ մասնակցությամբ Հայաստանի ազգային ակադեմիական երգչախմբի և Հայաստանի պետական սիմֆոնիկ նվագախմբի, ղեկավարությամբ ՀՀ ազգային հերոս, պրոֆեսոր Հովհաննես Չեքիջյանի և ՀՀ վաստակավոր արտիստ, արվեստագիտության թեկնածու Սերգեյ Սմբատյանի:
20191129_2_body2.jpg
Գիտական նստաշրջանը կազմակերպվել է ՀՀ ԳԱԱ Արվեստի ինստիտուտի և Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի կողմից ՀՀ ԿԳՄՍՆ Գիտության կոմիտեի ֆինանսական աջակցությամբ: