Քննարկում Ազգային Ժողովում` «Գիտության ֆինանսավորման հիմնախնդիրները Հայաստանում» թեմայով
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախաձեռնությամբ նոյեմբերի 6-ին տեղի է ունեցել «Գիտության ֆինանսավորման հիմնախնդիրները Հայաստանում» թեմայով քննարկում, որը նախագահել է հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանը: Քննարկմանը մասնակցել են պատգամավորներ, գիտնականներ, գիտահետազոտական ինստիտուտների գիտաշխատողներ, հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, շահագրգիռ անձինք:
Հովհաննես Հովհաննիսյանը, ներկայացնելով քննարկման օրակարգը, նշել է. «Հայաստանում գիտությունը ոչ բավարար չափով է ֆինանսավորվել ժամանակի ընթացքում: Թե՛ ֆունդամենտալ, թե՛ կիրառական գիտություններում հիմնականում իրականացվել է ծրագրային ֆինանսավորում: Սակայն հայտնի փաստ է, որ երիտասարդներին գիտության մեջ ներգրավելու, մոտիվացնելու համար անհրաժեշտ է ֆինանսավորում»:
ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը, անդրադառնալով գիտության ոլորտի ֆինանսական հատկացումներին, նշել է, որ գրեթե 30 տարի ֆինանսավորումն անփոփոխ է, այն կազմում է բյուջեի  1,2 տոկոսը: Հատկացված ֆինանսական միջոցների 75 տոկոսը, ըստ Ռադիկ Մարտիրոսյանի, աշխատավարձերն են, իսկ մնացած 25 տոկոսը՝ այլ ծախսերը, որը չի բավարարում անգամ շենքերի պահպանմանը: Անդրադառնալով գիտնականների աշխատավարձի չափին՝ բանախոսը տեղեկացրել է, որ նրանց 2/3-ը, ըստ նախնական հաշվարկների, ստանալու է նվազագույն աշխատավարձ:
20191107_1.jpg
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության գիտության կոմիտեի նախագահ Սամվել Հարությունյանը նշել է, որ  2019 թ-ին գիտությունների ոլորտում գրանցված է 6056 աշխատակից, որոնցից գիտաշխատող է 4950-ը, իսկ նրանցից  28,2 տոկոսը 65 տարեկանից բարձր են:
«Պահանջում ենք գիտության ֆինանսավորման ավելացում» խմբի համակարգող Արթուր Իշխանյանը պահանջել է բարձրացնել գիտնականների ֆինանսական հատկացումները: ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Սերգեյ Բագրատյանը պատրաստակամություն է հայտնել «ՀՀ 2020 թվականի պետական բյուջեի մասին» օրենքի նախագծի քննարկումներին առաջարկ ներկայացնել՝ կրկնապատկելու ոլորտի ֆինանսական հատկացումները:
ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Հովհաննես Հովհաննիսյանն ասել է. «Ինձ համար գիտության ֆինանսավորումն ու դրա ավելացումն առաջնային է, բոլոր ջանքերն ուղղելու եմ այդ ուղղությամբ»: