«Տնտեսական հեղափոխության հիմնարար ուղենիշերը Հայաստանի Հանրապետությունում» գիտաժողով ՀՀ ԳԱԱ-ում
Սույն թվականի մայիսի 21-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում տեղի ունեցավ «Տնտեսական հեղափոխության հիմնարար ուղենիշերը Հայաստանի Հանրապետությունում» գիտաժողովը՝ նվիրված թավշյա հեղափոխության միամյակին (2018-2019թթ.):
Գիտաժողովին մասնակցեցին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը,  էկոնոմիկայի նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, գիտաշխատողներ, տնտեսագետներ:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանը, ՀՀ ԳԱԱ  Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտի տնօրեն ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Վլադիմիր Հարությունյանը:
Վարչապետը կարևորեց գիտական և փորձագիտական հանրության  մասնակցությունը երկրում տեղի ունեցող գործընթացներին: «Շատ ուրախ եմ, որ այսպիսի գիտաժողով է կազմակերպվել այսպիսի լուրջ մոտեցմամբ: Մեզ համար շատ կարևոր է, որ Հայաստանի գիտական, փորձագիտական հանրությունն իրեն ներգրավված զգա այն գործընթացներում, որոնք այսօր կատարվում են Հայաստանի Հանրապետությունում: Կառավարությունը չպետք է լինի մեկուսացված և գիտական ու փորձագիտական հանրության հետ պետք է լինի մշտական հաղորդակցության մեջ: Ես համոզված եմ, որ այս քննարկման ընթացքում ի հայտ կգան արժեքավոր մտքեր, գաղափարներ, որոնք կիրագործվեն ու ավելի երկարաժամկետ նշանակություն կունենան»,-  ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Գիտաժողովի ընթացքում  կիրառական առաջարկություններ ներկայացվեցին ՀՀ  կառավարությանը երկրի տնտեսության ժամանակակից  տեխնոլոգիական հիմքով արագ առաջընթացի, դրա կառուցվածքի արդիականացման, թողարկվող արտադրանքի միջազգային մրցունակության բարձրացման, դրա հիման վրա հումքի փոխարեն մշակող արդյունաբերության գիտատար արտադրանքի արտահանման, երկրի վճարային հաշվեկշռի բարելավման վերաբերյալ:
Գիտաժողովին ներկայացվեցին հետևյալ զեկուցումները՝
• տնտեսագետ Վահագն Խաչատրյանի «Հայաստանի Հանրապետության հանքարդյունաբերությունը. մտորումներ, հանգույցներ»
• ՀՊՏՀ տնտեսագիտության տեսության ամբիոնի դոցենտ Ատոմ Մարգարյանի «ՀՀ տնտեսության բարձր տեխնոլոգիական հատվածում ներդրումների ներգրավման և խթանման ուղենիշերը»
• ՀՀ ԳԱԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի փոխտնօրեն Հայկ Մարկոսյանի «Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության ապահովման ուղենիշերն արդի տեխնոլոգիական զարգացումների համատեքստում»
• ՀՊՄՀ տնտեսագիտության և կառավարման ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար, ՀՀ պաշտպանության նախարարության ՊԱՀՀ հետազոտող-վերլուծաբան Գայանե Հարությունյանի «Հայաստանը «նոր տնտեսության» ճանապարհին. ռազմարդյունաբերություն»
• ԵՊՀ տնտեսագիտության և կառավարման ֆակուլտետի կառավարման և գործարարության ամբիոնի պրոֆեսոր Աշոտ Մարկոսյանի «Հարկային բարեփոխումների իմացաբանական հիմքերը»
• ՀՊՏՀ «Ամբերդ» հետազոտական կենտրոնի ավագ փորձագետ, պրոֆեսոր Սամվել Ավետիսյանի «ՀՀ ագրարային քաղաքականության գերակա խնդիրների լուծման իրական հնարավորությունները և կառուցակարգերը»
• ՀՀ ԳԱԱ տնտեսագիտության ինստիտուտի բաժնի վարիչ Սվետլանա Դալլաքյանի «Բարձր տեխնոլոգիական և ինովացիոն տնտեսության հիմնախնդիրներն ու զարգացման ուղենիշերը ՀՀ-ում»:
20190523_body2.jpg
Ամփոփելով գիտաժողովի աշխատանքները՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց. «Գործնականում այստեղ բարձրացված հարցերի ամբողջ շրջանակը Հայաստանի կառավարության գործունեության օրակարգում  է, ինչը մեծ հաշվով լավ նորություն է և ցույց է տալիս, որ, այնուամենայնիվ, բացի այս կարգի միջոցառումներից, մեր գիտական և փորձագիտական հանրության հետ հաղորդակցության այլ խողովակներ էլ ունենք և, ըստ էության, կարողանում ենք ընդհանուր դաշտ  ձևավորել, որտեղ աշխատում ենք: Ճիշտ է, հնարավոր է անձամբ, բնականաբար, չեմ կարող բոլորի հետ մեծ ծավալի շփումներ ունենալ, բայց այս քննարկումը ցույց է տալիս, որ մեր կառավարության ներկայացուցիչներն, այնուամենայնիվ, շփվում  և նաև ձեզնից հավաքագրած տեղեկատվությունը բերում են և դարձնում կառավարության օրակարգ»: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի ամփոփ ելույթը` այս հղումով http://www.primeminister.am/hy/press-release/item/2019/05/21/Nikol-Pashinyan-visit-to-SCI/:
Գիտաժողովը կազմակերպել էր ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտը: