• Մարդու մակաբույծների շրջապտույտը բնության մեջ (Զեկ.` կ.գ.թ. Ս. Ա. Աղայան)
Կարևորագույն գիտական արդյունքներ
«Հայկենսատեխնոլոգիա» ԳԱԿ-ն իր արտաբյուջետային միջոցների հաշվին իրականացնում է ինովացիոն ծրագրեր: Մասնավորապես, 2018 թ-ին Կենտրոնում գործող արտադրամասում ներդրվել են «Նարինե» ըմպելի և փոշենման կաթնաթթվային մթերքների ու մի շարք բուսական յուղերի արտադրություններ:
Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոն
Անցկացվել են հետազոտություններ, որոնց արդյունքներով տեղական արտադրության կաթի և հանքալեռնային շրջաններում աճեցված պտուղ-բանջարեղենների համար հաշվարկված թունավոր տարրերի քաղցկեղածին ռիսկը գերազանցել է թույլատրելի սահմանը:
Հայաստանի տարածքի ռադիոէկոլոգիական մոնիտորինգ. փուլ երկրորդ» թեմայի շրջանակներում  նմուշառվել է շրջակա միջավայրի տարբեր բաղադրիչների 60 ներկայացուցչական նմուշների հավաքածու, սկսվել են տարրալուծման աշխատանքներ:
Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը սննդի ոլորտում ռիսկի գնահատման վերաբերյալ սկսել է  համագործակցել Սննդամթերքի անվտանգության պետական ծառայության հետ:
Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի ԳԿ
Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոնում ստեղծվել են երկու նոր գիտական խմբեր.
• «Էկոլոգիական ռիսկերի և ազդեցությունների գնահատման» գիտական խումբ՝ ՀՀ ջրային պաշարների քիմիական և կենսաբանական աղտոտվածության և մարդու առողջության համար ռիսկերի գնահատման համար;
• մոլեկուլային մակաբուծաբանության գիտական խումբ՝ մակաբուծային, վիրուսային և բակտերիոլոգիական հիվանդությունների և հարուցիչների ուսումնասիրության համար:
Կատարվել է Սևանա լճի խորջրյա հատվածներ ջրաբանական, ջրաքիմիական և օդերևութաբանական ամենամսյա տվյալների հավաքագրում և վերլուծություն: Մշակվել է ջերմային ռեժիմի գնահատման  միաչափ մոդել, որի միջոցով գնահատվել է լճի ջրի ջերմաստիճանի ուղղահայաց վերջին 10 տարիների դինամիկան:
Ա. Թախտաջյանի անվան Բուսաբանության ինստիտուտ
Հայաստանի ֆլորայի կենսակարգաբանական ուսումնասիրությունների արդյունքում հայտնաբերվել են Հայաստանի համար, ինչպես նաև Կովկասի ֆլորայի համար նոր տեսակներ:
Ֆրանկֆուրտ-Մայն քաղաքի Սենկենբերգի անվան հնէաբանական ինստիտուտ-թանգարանի հետ համատեղ իրականացվել են հնէաբուսաբանական գիտահետազոտական աշխատանքներ Գերմանիայում և Հայաստանում։
Մեծ Բրիտանիայի Քյու Թագավորական բուսաբանական այգիների հետ համատեղ ծրագրի շրջանակում կատարվել է Հայաստանի ֆլորայի հազվադեպ բուսատեսակների հավաք:
Գ.Ս. Դավթյանի անվան հիդրոպոնիկայի պրոբլեմների ինստիտուտ
Գ.Դավթյանի անվան հիդրոպոնիկայի պրոբլեմների ինստիտուտը դիմել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն՝ ՀՀ     Բանակը համեմունքային բույսերի և թեյաբույսերի բուսահումքով ապահովելու նպատակով: Ինստիտուտը ստացել է պատասխան ՀՀ Զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետից, որի համաձայն նմուշները շուտով կենթարկվեն համապատասխան փորձաքննության, այնուհետև կփոխանցվեն անձնակազմին:
ՀՀ գյուղատնտեսության նախարարության հետ ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն՝ մի շարք բույսերի բացօթյա հիդրոպոնիկ եղանակով արտադրության և ջերմատան կառուցման ծրագրեր ներկայացնելու մասին:
Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտը մշակել և ՀՀ կառավարություն է ներկայացրել «Հայկական գենոմ» նախագիծը: Ինստիտուտի կենսաինֆորմատիկայի խումբն իրականացնում է գիտատեխնիկական ծառայությունների մատուցում, որից ստացված հասույթն այս տարի կկրկնապատկվի:
Հ. Բունիաթյանի անվան կենսաքիմիայի ինստիտուտ
Հաստավել է գալարմինի հակաքաղցկեղային ազդեցությունը in vitro պայմաններում Էռլիխի ասցիտային կարցինոմայով վարակված մկների քաղցկեղային բջիջների կախութային կուլտուրայի վրա: Կատարվել են ուսումնասիրություններ գալարմինի տարբեր չափաբաժինների ազդեցության ներքո գտնվող մկների քաղցկեղային բջիջների վրա:
Լ. Օրբելու անվան ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտ
Թունաբանական հետազոտությունների արդյունքում  պատրաստ է գյուրզայի հակաթույնի պրոտոտիպը: