ֆրանսիան աջակցում է Հայաստանի թվայնացման գործընթացին
Սույն թվականի հոկտեմբերի 10-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան և Ֆրանսիայի Թուլուզի դաշնային, Պոլ Սաբատիեի անվան Թուլուզ III համալսարաններն ու Թուլուզի ազգային պոլիտեխնիկական ինստիտուտը համաձայնության արձանագրություն ստորագրեցին ֆրանսիական ԲՈՒՀ-երի կողմից ՀՀ ԳԱԱ-ին նվիրաբերվող Գերհամակարգչի վերաբերյալ:
Արձանագրությունը ստորագրեցին  ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը, Թուլուզի դաշնային համալսարանի նախագահ Ֆիլիպ Ռեմբոն, Պոլ Սաբատիեի անվան  Թուլուզ III համալսարանի նախագահ Ժան Պիեռ Վինելը, Թուլուզի ազգային պոլիտեխնիկական ինստիտուտի նախագահ Օլիվիե Սիմոնենը Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը տեղի ունեցած հանդիպման ժամանակ:
20181010_3.jpg
«Մենք ցանկացանք մեր բաժին մասնակցությունն ունենալ բացառիկ այն պահերին, որն այսօր ապրում է Հայաստանը Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովի այս ժամանակահատվածում Հայաստանի Հանրապետությունում գերարագ ճշգրիտ հաշվողական կենտրոնի հիմնադրմանն ուղղված փաստաթղթի ստորագրմամբ: Այս արձանագրությունը գալիս է իր բաժին ամրապնդումն ու հզորացումը բերելու այն համագործակցության փաստաթղթին, որը ստորագրվել է Թուլուզի ԲՈՒՀ-ական հաստատությունների և ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջև: Նմանատիպ արձանագրության ստորագրությամբ կարելի է փուլանշել երկարամյա համագործակցություն, որը ցանկանում է Հայաստանը վարել Ֆրանսիայի հետ այնպիսի ուղղություններում, ինչպիսիք են` բարձր ճշգրտությամբ հաշվարկներ, մեծածավալ տվյալների հավաքագրում և վերլուծություն և արհեստական ինտելեկտ: Շնորհիվ թուլուզյան համալսարանական միջավայրի այս նախաձեռնության` Ֆրանսիան կարող է իր բաժին մասնակցությունը ցուցաբերել Հայաստանում մեկ այլ հեղափոխական դրսևորման, որն է թվայնացմանը միտված հեղափոխությանը»,- իր ողջույնի ելույթում ասաց Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը:
20181010_2.jpg
«Այսօր մեր Գիտությունների ազգային ակադեմիայի համար, մեր գիտական հանրության համար պատմական օր է, որովհետև մենք լրացնում ենք մեր համագործակցության պատմության մի նոր էջ: Վերջին 15 տարիների ընթացքում Թուլուզի տարածաշրջանի համալսարանների և Գիտությունների ազգային ակադեմիայի մի քանի ինստիտուտների միջև ստեղծվել է ջերմ համագործակցություն: Այդ համագործակցության արդյունքներից են` բարձր որակավորման կադրերի պատրաստումը, գիտական ծրագրերի մշակումը և այն ծրագրերը, որոնք նախատեսվում են առաջիկայում: Այս արարողությունը կատարվում է երկու շատ կարևոր միջոցառումների ժամանակահատվածում, մեկը Ֆրանկոֆոնիայի համաժողովն է, տնտեսական համագործակցության համաժողովը, և ընդամենը մեկ շաբաթ հետո մենք նշելու ենք Գիտությունների ազգային ակադեմիայի հիմնադրման 75 –ամյա հոբելյանը: Մեր գործընկեր համալսարանների կողմից, Ֆրանսիայի կառավարության կողմից ակադեմիայի ծննդյան օրվա նախօրեին նվիրվում է  շատ կարևոր գերհամակարգիչ, որը մենք մինչև հիմա չունեինք, բայց ցանկանում էինք ունենալ: Այդ գերհամակարգիչը կօգտագործվի Հայաստանի հիմնարար գիտության տարբեր բնագավառներում և կնպաստի մեր գիտական արդյունքների ներդրմանը երկրի տնտեսության մեջ: Թույլ տվեք մեր խորին շնորհակալությունը հայտնել Ֆրանսիայի ղեկավարին, Ֆրանսիական համալսարաններին, Ֆրանսիայի դեսպանատանը, դեսպանին, դեսպանատան բոլոր աշխատակիցներին»,- իր ելույթում ասաց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Թուլուզի ազգային պոլիտեխնիկական ինստիտուտի նախագահ Օլիվիե Սիմոնենն իր խոսքում նշեց, որ, գերհզոր համակարգիչը նվիրաբերելով, փորձում են  գիտական զարգացման նոր տեսլական ու նոր հորիզոն բացել Հայաստանի ապագայի համար: Ինֆորմատիկայի և համացանցի հիմնադիրներից Լուի Պուզենն էլ հույս հայտնեց, որ մի քանի տարի հետո Երևանը կլինի գերապահով տվյալների գծով մասնագետների պատրաստման արժանավոր, հավաստի քաղաք:
Ստորագրված արձանագրության նպատակներով նախատեսվում են համագործակցային հետևյալ գործողությունները.