• քիմիական և կենսաբանական գիտություններ
• հումանիտար գիտություններ
«Մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի դերը Հայաստանում գիտության զարգացման գործում: Մեր  գրեթե բոլոր ինստիտուտները համագործակցում են Ռուսաստանի ակադեմիայի ինստիտուտների հետ: Բացի այդ, Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի հետ մենք համագործակցում ենք Միջպետական տնտեսական հանձնաժողովի շրջանակներում»,- հայտարարեց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
20180608_2.jpg
Ռուսաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Ալեքսանդր Սերգեևը նշեց, որ  շատ բարձր են գնահատում Հայաստանի գիտությունը, որ Հայաստանը Ռուսաստանի ռազմավարական գործընկերն է բոլոր ուղղություններով, այդ թվում` գիտության:Հանդիպման ժամանակ Ռադիկ Մարտիրոսյանը բարձրացրեց կադրերի պատրաստման հարցը և առաջարկեց ՌԴ ԳԱ ապագա խոշոր գիտահետազոտական ծրագրերում ընդգրկել նաև հայ հետազոտողների: ՌԴ ԳԱ նախագահը խոստացավ աջակցել բարձրացված հարցերի կարգավորման գործում:
20180608_1.jpg
Մոսկվայում Ռադիկ Մարտիրոսյանն այցելեց ՌԴ ԳԱ Ընդհանուր ֆիզիկայի և Տիեզերական հետազոտությունների ինստիտուտներ, որոնք Հայաստանում համագործակցում են ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտի և ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանի հետ, և ինստիտուտների տնօրինությունների հետ քննարկեց համագործակցության հարցեր:
08.06.2018թ.