Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը պարգևատրվեց ՀՀ ԳԱԱ ոսկե մեդալով
Սույն թվականի մարտի 16-ին` Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը պարգևատրվեց ՀՀ ԳԱԱ բարձրագույն պարգևով` ոսկե մեդալով, սահմանադրական բարեփոխումների գործում ներդրած ավանդի, Հայաստանում սահմանադրական արդարադատության հաստատման, սահմանադրական մշակույթի ձևավորման, իրավագիտության բնագավառում ունեցած ակնառու ներդրումների համար: ՀՀ ԳԱԱ նախագահության կողմից պարգևը Գագիկ Հարությունյանին հանձնեց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը ՀՀ ԳԱԱ-ում կազմակերպված Գագիկ Հարությունյանի 70-ամյա հոբելյանին նվիրված միջոցառման ժամանակ:
Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի անդամները, Գագիկ Հարությունյանի ընտանիքը:
20180317_body1.jpg
Բարձր գնահատելով Գագիկ Հարությունյանի ավանդը ՀՀ Սահմանադրական դատարանի կայացման գործում և գիտական գործունեությունը` ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն ասաց.  «Գագիկ Հարությունյանի գործունեությունը կարելի է բաժանել 2 հատվածի` կազմակերպչական գործունեություն և գիտական գործունեություն: Կազմակերպչական գործունեությունը հիմնականում կապված է  Սահմանադրական դատարանի կայացման, միջազգային ճանաչման հետ: Ինչ վերաբերում է գիտական գործունեությանը, ապա միայն վերջին 25 տարիներին պարոն Հարությունյանը տպագրել է 250 գիտական աշխատանք, 40 մենագրություն, ընդորում, այդ աշխատանքների մեծ մասը տպագրված են տարբեր լեզուներով»:
Գագիկ Հարությույանին պարգևատրման կապակցությամբ շնորհավորեցին ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների ակադեմիկոս-քարտուղար ակադեմիկոս Յուրի Սուվարյանը, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Գագիկ Ղազինյանը, ՀՀ Սահմանադրական դատարանի անդամներ Վոլոդյա Հովհաննիսյանը, Հրայր Թովմասյանը,  Ալինա Գյուլումյանը, Կիմ Բալայանը:
20180317_main.jpg
Յուրի Սուվարյանն ընդգծեց, որ Գագիկ Հարությունյանի ջանքերի շնորհիվ ոչ միայն կայացավ ՀՀ Սահմանադրական դատարան կառույցը, այլև ստացավ լայն ճանաչում և նշեց, որ Գագիկ Հարությունյանը մեզանում և երկրի սահմաններից դուրս իր մեծ ներդրում է ունեցել սահմանադրական վերահսկողության մշակույթի զարգացման գործում:
«Ես տարբեր առիթներով ասում եմ, որ եթե մեր հանրապետությունում կա ինչ-որ ծանր բնագավառ, շատ դժվար լուծվող խնդիրներ, հանձնարարեք պարոն Հարությունյանին. շատ կարճ ժամանակահատվածում լուծումներ կգտնի և ամենադժվար ոլորտը ոտքի կկանգնի: Դրա վառ ապացույցը Սահմանադրական դատարանի և սահմանադրական արդարադատության կայացումն է մեր հանրապետությունում»,- իր ելույթում ասաց  Վոլոդյա Հովհաննիսյանը:
«Եթե ուզում եք Հայաստանի 3-րդ հանրապետությանը` ձևավորման  խմորումներից մինչև  այսօր ծանոթանալ, ձեզ շատ կօգնի Գագիկ Հարությունյանի կենսագործունեությունը, քանի որ մեր երկրում քիչ մարդիկ կան, ովքեր նման ամուր կապերով կապված են մեր երկրի այս վերջին ժամանակաշրջանի զարգացման հետ, ընդորում, անմիջական մասնակցությունն և ներդրումն ունեն բոլոր հարցերում»,- ասաց ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Գագիկ Ղազինյանը:
Հրայր Թովմասյանն իր ելույթում հատկապես կարևորեց Գագիկ Հարությունյանի կատարած աշխատանքը ՀՀ նոր Սահմանադրության մշակման գործում: «Մեր նոր Սահմանադրության ծնունդի, նոր Սահմանադրության փոփոխությունների շարժիչ ուժը, առաջ տանողը պարոն Հարությունյանն է»,- ասաց նա:
20180317_body2.jpg
«Պարոն Հարությունյանն այն անձնավորությունն է, որը կազմակերպեց և հաջողացրեց մեր հասարակությունում Սահմանադրության գնահատականը բարձրացնելուն, Սահմանադրության նկատմամբ հավատ առաջացնելուն:… Ինձ բախտ է վիճակվել ներկայացնելու պարոն Հարությունյանի վերջին աշխատություններից մեկը Եվրոպայի խորհրդում կազմակերպված ընդունելության ժամանակ, որտեղ նշվեց, որ այլևս սահմանադրական մշակույթը հայկական բրենդ է: Այդ բրենդը աշխարհում տարածելու համար պարոն Հարությունյանի նախաձեռնությամբ ստեղծվեց «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնը, որն ընդգրկել է շատ գիտնականների և այդ բնագավառում մեր գիտական մտքի զարգացմանն է նպաստելու»,- ասաց Ալինա Գյուլումյանը:
«Վերցրեք սահմանադրագիտության վերաբերյալ ցանկացած աշխատություն, չկա այդպիսի աշխատություն, որտեղ հղում չկատարեն պարոն Հարությունյանի աշխատությունների վրա: Ես խորին համոզմունք ունեմ, որ այդ մեդալը, որով ակադեմիան պարգևատրել է Ձեզ, այդ աշխատանքի գնահատումն է»,- ասաց Կիմ Բալայանը:
Գագիկ Հարությունյանը, շնորհակալություն հայտնելով պարգևի և գնահատանքի խոսքերի համար, իր ելույթում ասաց.
«Ինձ համար բացառիկ կարևոր է, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիան ուշադրություն հրավիրեց ոչ միայն իմ անձին, այլ նաև իմ գիտական գործունեությանը, որովհետև գիտական գործունեությունը գրեթե կես դարից ավելի իմ կյանքի անբաժանելի մասն է եղել: Ես միշտ շեշտել եմ` Սահմանադրական դատարանները գտնվում են գիտության և պրակտիկայի խաչմերուկում: Առանց գիտական մտածողության և գիտական գործունեության այս ոլորտում լուրջ գործունեություն ծավալել անհնարին է:
… Այսօր, լինելով Գիտությունների ազգային ակադեմիայում, ստանալով ակադեմիայի բարձրագույն պարգևը, ես պարտավորված եմ զգում նորից այնպիսի աշխատանք տանել, որպեսզի ակադեմիան կարողանա շեշտել, ասել, որ ոչ միայն անցյալի գնահատականն էր, այլև պատվեր էր այս աշխատանքները հետագայում նույնպես շարունակելու, նոր արդյունքներ ապահովելու համար»:
17.03.2018թ.