ՀՀ ԳԱԱ-ում անցկացվեց «Արցախը Հայոց պետականության համար պայքարի քառուղիներում» միջազգային գիտաժողովը
Սույն թվականի փետրվարի 23-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում անցկացվեց «Արցախը Հայոց պետականության համար պայքարի քառուղիներում» միջազգային գիտաժողովը` նվիրված արցախյան շարժման նոր շրջափուլի 30-ամյակին:
Գիտաժողովին մասնակցեցին ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը, Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, Արցախի Հանարապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության խմբակցության ղեկավար Վահրամ Բաղդասարյանը, գրող, հրապարակախոս  Զորի Բալայանը, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոսներ, նախագահության անդամներ, ՀՀ ԳԱԱ գիտական կազմակերպությունների,  ԲՈՒՀ-երի ղեկավարներ, գիտնականներ, մտավորականներ:
20182302_main_2.jpg
Գիտաժողովը բացեց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
Գիտաժողովի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգեցին կյանքից հեռացած արցախյան շարժման ակունքներում կանգնածների հիշատակը:
«Հայ ժողովրդի այսօրվա սերնդի կյանքում արցախյան շարժումն ունեցավ մեծ նշանակություն, որովհետև ավարտվեց ազատագրական պայքարի հաղթանակով: Այդ կարևոր հաղթանակն ամբողջ աշխարհում բարձրացրեց մեր ժողովրդի արժանապատվությունը: Ամբողջ աշխարհում սկսեցին ազատագրական, ինքնավարական տարբեր շարժումներ, որոնց համար այս շարժումն ունի կարևոր նախնական նշանակություն:
20182302_body4.jpg
Արցախյան շարժման մեջ մեծ դեր ունի նաև մտավորականությունը, որովհետև մեր մտավորականությունը ծանոթացրեց մեր ժողովրդին այն պատմությանը, այն կարևոր խնդիրներին, որոնք առկա էին մեր պետականության կառուցման հարցերում:
Այս կարևոր միջոցառման ընթացքում մենք նշում ենք այն դասերը, որոնք ունեցանք մեր երկու հայկական պետություննների կառուցման ընթացքում և հետևությունները, որ պետք է անենք առաջիկա խնդիրների լուծման և պետականության ամրապնդման համար»,- իր ելույթում ասաց ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
20182302_body2.jpg
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանի ողջույնի խոսքն ընթերցեց  Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը:
«Հարգելի ներկաներ,
ողջունում եմ «Արցախը Հայոց պետականության համար պայքարի քառուղիներում» միջազգային գիտաժողովի բոլոր մասնակիցներին:  Նման միջոցառումները կարևոր են պատմության տարբեր ժամանակահատվածներում հայ ժողովրդի հաղթանակներում ձեռքբերումներին, նրա անցած ուղու արժևորման ու գնահատման տեսանկյունից: Պետականության ձգտումը մեր ժողովուրդը փայփայել է դարեր շարունակ և միշտ վառ պահել օտարի լուծի դեմ պայքարի կրակը: Այդ պայքարն իր կիզակետին հասավ 1988թ-ին, երբ արցախցին ոտքի ելավ` պաշտպանելու իր ոտնահարված իրավունքներն ու ազատությունները և միավորեց համայն հայությանը մեկ գաղափարի շուրջ` հայը պետք է ապրի իր սեփական հողում, ազատ ու անկախ, շենացնի իր պապերի երկիրը և կերտի սերունդների ապագան: Եվ արդեն 30 տարի է, ինչ մայր Հայաստանի և Սփյուռքի մեր քույրերի ու եղբայրների հետ միասին կառուցում ենք ժողովրդավարական պետություն միջազգային իրավունքի նորմերին ու սկզբունքներին համապատասխան, օրենքի տառին ու ոգուն համահունչ:
Արցախի զարգացման ուղին անկասելի է, մեր կամքը` անսասան: Մենք կատարել ենք մեր ընտրությունը և հետ դարձի ճանապարհ չունենք: Ողջունում եմ բոլորիդ և մաղթում հաջող և արդյունավետ աշխատանք»:
Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջույնի խոսք էին հղել  Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Ա Մեծի Տան Կիլիկիո Կաթողիկոսը:
20182302_body1.jpg
Գիտաժողովի մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների ակադեմիկոս-քարտուղար Յուրի Սուվարյանը, ԵՊՀ ռեկտոր ՀՀ ԳԱԱ թղթակից անդամ Արամ Սիմոնյանը: ՀՀ ԳԱԱ Պատմության ինստիտուտի տնօրեն ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը:
Ցուցադրվեցին կադրեր, թե ինչպես 1988թ-ի փետրվարի 23-ին Գիտությունների ակադեմիայի բակում հավաքված ժողովրդի առաջ Աշոտ Մելքոնյանն ընթերցում է Պատմության ինստիտուտի որոշումն այն մասին, որ հայ պատմաբանները պատրաստ են պատմական տեղեկանք ներկայացնել Արցախի հայկականության վերաբերյալ:
Այնուհետև գիտաժողովի մասնակիցները հանդես եկան զեկուցումներով` ներկայացնելով Հայոց պետականության կայացման ու պահպանման համար համընդհանուր պայքարի համատեքստում Արցախի հիմնահարցերը:
Գիտաժողովի  կազմակերպիչներն են ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարական գիտությունների բաժանմունքը և Երևանի պետական համալսարանը:
23.02.2018թ.