ՀՀ 4-րդ նախագահի թեկնածու Արմեն Սարգսյանը ՀՀ ԳԱԱ-ում հանդիպեց գիտնականների հետ
Սույն թվականի հունվարի 30-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում տեղի ունեցավ ՀՀ 4-րդ նախագահի թեկնածու, ՀՀ ԳԱԱ պատվավոր դոկտոր Արմեն Սարգսյանի հանդիպումը ՀՀ ԳԱԱ նախագահության անդամների, ՀՀ գիտահետազոտական կառույցների ղեկավարների հետ:
20180131_body3.jpg
Նա եկել էր լսելու Հայաստանի 4-րդ` խորհրդարանական հանրապետությունից գիտական հանրության սպասելիքների, քաղաքականության, գիտության ոլորտներում ակնկալող փոփոխությունների մասին` ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի` ՀՀԿ-ի կողմից ՀՀ նախագահի թեկնածու առաջադրվելու մասին առաջարկի վերաբերյալ որոշում կայացնելու համար:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանն իր ողջույնի ելույթում շնորհակալություն հայտնեց Արմեն Սարգսյանին, ով իր հանդիպումների ցանկում ընդգրկել է այցելություն Գիտությունների ազգային ակադեմիա: «Այսօր գիտության զարգացումը մեր երկրում դժվարությունների է հանդիպել: Մենք անում ենք հնարավորինս, և հույս ունենք, որ առաջադրվելու և ընտրվելու դեպքում Ձեր ուշադրությունը կլինի նաև գիտության զարգացման վրա, որը միշտ եղել է նախկինում», - ասաց Ռադիկ Մարտիրոսյանը:
20180131_body2.jpg
«21-րդ դարը նոր տեխնոլոգիաների, նոր զարգացած գիտության դար է, և և ես հույս ունեմ, որ այդ դարը, որտեղ բնական ռեսուրսների և նավթի պահանջարկը գնալով պակասելու է, այդ դարը մերն է լինելու, և այդտեղ Գիտությունների ակադեմիայի և կրթության դերը դառնում է առավել կարևոր: Հավատում եմ, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիան և նաև համալսարանական կառույցները, և նաև դպրոցը, այսինքն, կրթությունը և գիտությունը առանցքային են մեր ապագայի համար»,- իր ելույթում մասնավորապես ասաց Արմեն Սարգսյանը:
20180131_body4.jpg
Քննարկման մասնակիցները Արմեն Սարգսյանին ներկայացրեցին գիտության և կրթության ոլորտների զարգացումները, խնդիրները, մարտահրավերները: Խնդիրներից կարևորվեցին գիտության ցածր ֆինանսավորումը,  երիտասարդ կադրերի պակասը, անտարբերությունը և հանրապետությունում գիտության դերի և նշանակության անկումը: Խոսվեց նաև ԵԱՏՄ-ԵՄ հետ Հայաստանի համագործակցության շրջանակներում Հայաստանի մեծ շուկա մտնելու հնարավորությունների մասին: Ներկայացվեցին  արտագաղթի, առողջապահական, բնապահպանական խնդիրներ:
Արմեն Սարգսյանը շնորհակալություն հայտնեց հանդիպման մասնակիցներին առաջարկությունների և մտքերի համար և իր ամփոփիչ ելույթում նշեց, որ իր համոզմամբ երկիրն առաջ է տանելու կրթությունն ու գիտությունը, որ գիտության հենքի վրա պետք է մշակել  համաշխարհային գիտական տեխնոլոգիական փորձի վրա  հիմնված գաղափարներ և, դրանց տալով հայկական մտքի որակը, մատուցել աշխարհին: