ՀՀ ԳԱԱ-ում մեկնարկեց «Քաղաքական բռնությունները Հարավային Կովկասում խորհրդայնացումից մինչև 50-ական թթ. պատմություն, մշակույթ, հիշողություն» միջազգային գիտաժողովը
Սույն թվականի հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ ԳԱԱ-ում մեկնարկեց «Քաղաքական բռնությունները Հարավային Կովկասում խորհրդայնացումից մինչև 50-ական թթ. պատմություն, մշակույթ, հիշողություն»  միջազգային գիտաժողովը:
Այն  նվիրված է ԽՍՀՄ-ում խորհրդանշական 1937թ-ից մեկնարկած  ստալինյան բռնաճնշումների և քաղաքական հետապնդումների «Մեծ տեռորի» 80-րդ տարելիցին: Գիտաժողովը մեկտեղել է խորհրդային ժամանակաշրջանի  ուսումնասիրությամբ զբաղվող  պատմաբաններին, ազգագրագետներին, սոցիոլոգներին, մշակութաբաններին, քաղաքական գործընթացների վերլուծաբաններին և բոլոր շահագրգիռ հետազոտողներին` քննարկելու Հարավային Կովկասում խորհրդային տարիների քաղաքական բռնությունները, ներկայացնելու  տվյալ ժամանակահատվածի բիրտ քաղաքանության վերաբերյալ նոր ուսումնասիրությունները:
20171025_1.jpg
Գիտաժողովին մասնակցում են մասնագետներ Գերմանիայից, Վրաստանից, Ռուսաստանից: Կներկայացվի 29 զեկուցում` նվիրված հետևյալ  թեմաներին`
• Հարավային Կովկասը 1920-1953 թթ.: Հայտնի և անհայտ էջեր
• Խորհրդահայ պատմագրություն. Հայաստանի խորհրդային շրջանի պատմության վերանայումը արխիվային փաստաթղթերի, բանավոր պատմությունների, այլ աղբյուրների, ԽՍՀՄ քաղաքական բռնությունների շուրջ կատարված նոր ուսումնասիրությունների լույսի ներքո