Ծննդյան ամսաթիվ՝ 21/10/1943
Անդամակցություն՝ արտասահմանյան անդամ
Հիմնական աշխատ. վերաբերում են գիտակցության, Օգոստինոսյան ներգոյապաշտության, հումանիզմի, հայոց պատմության, բանասիրության և մշակույթի, ազգային և կրոնական ինքնության հարցերին, հայ տեսահայեցողական և աստվածաբանական մտքին:
Ավարտել է Հռոմի Գրիգորյան պապական համալսարանը՝ փիլիսոփայության (1962), աստվածաբանության (1966) գծով, մասնագիտացել Արևելյան աստվածաբանության բնագավառում (1966–1968): Փ.դ. (Ստամբուլի համալսարան,1973), պրոֆ. (1976): Արտաս. անդամ (1994):
Դասավանդել է Վենետիկի Մուրատ Ռափայելյան (1974–1985, տնօրեն՝ 1982–1985) և այլ ուսումնական հաստատություններում: Վենետիկի համալսարանի /ՎՀ/ պրոֆ. (1976-ից), հայոց լեզվի և գրականության (1981-ից), Հռոմի արևելյան ուսումնասիրությունների պապական ին-տի Հայ եկեղեցու հաստատության (1988-ից) ամբիոնների վարիչ, ՎՀ հայոց լեզվի և մշակույթի խտացված դասընթացների հիմնադիր տնօրեն (1986-ից) : «Բազմավեպի» (1980–1985), «Հայ ընտանիք» պարբերականի (1974–1982) գլխ. խմբագիր:
Վենետիկի գիտության, բանասիրության և արվեստի ին-տի թղթ.անդամ (1992), ԵՊՀ պատվ.դոկտ. (2000), մի շարք համալսարանների պատվ.պրոֆ.:
Պարգևատրվել է ԵՊՀ ոսկե մեդալով (2000):
Բնակվում է Իտալիայում (1974-ից):