Մահվան ամսաթիվ՝ 13/11/2009
Անդամակցություն՝ ակադեմիկոս
Բուսաբանություն՝ սիստեմատիկա, էվոլյուցիա, հնաբուսաբանություն, ֆլորիստիկա, մորֆոլոգիա, բուսաբանական աշխարհագրություն, կարիոլոգիա, պալինոլոգիա, կենսասիստեմատիկա, սաղմնաբանություն
Ավարտել է Թբիլիսիի մերձարևադարձային կուլտուրաների համամիութենական ին-տը (1932): Կ.գ.դ. (1943), պրոֆ. (1944), ակադ. (1971, թղթ. անդ.՝ 1943)
ՌԴ ԳԱ Վ. Կոմարովի անվ. բուսաբանության ին-տի բարձրակարգ բույսերի բաժնի վարիչ (1963), տնօրենի խորհրդատու (1986-ից)
ՌԴ ԳԱ, ԱՄՆ ԳԱ, Լոնդոնի Լինևյան ընկերության, Գերմանիայի Լեոպոլդինի անվ. բնագետների, Լեհաստանի և Նորվեգիայի ակադեմիաների իսկական անդամ
ԽՍՀՄ պետ. մրցանակի դափնեկիր: Պարգևատրվել է Աշխատանքային կարմիր դրոշի, Ժողովուրդների բարեկամության շքանշաններով, «Անձնվեր աշխատանքի համար» (2) և ՀՀ ԳԱԱ «Ոսկե» մեդալներով: Սոցիալիստական աշխատանքի հերոս, Վ.Կոմարովի և Ռ. Ալերտոնի անվ. մրցանակների դափնեկիր
ԵՊՀ-ի բույսերի մորֆոլոգիայի և սիստեմատիկայի ամբիոնի վարիչ (1938-48), ՀՀ ԳԱԱ բուսաբանության ին-տի տնօրեն (1944), Սանկտ-Պետերբուրգի համալսարանի պրոֆ. (1949-61), կենսաբանահողային ֆակ.-ի դեկան (1951-54), ՌԴ ԳԱ Վ. Կոմարովի անվ. բուսաբանության ին-տի տնօրեն (1977-86): Գիտության վաստակավոր գործիչ (1967)