Գյուղատնտեսություն, անասնաբուժություն, կենսատեխնոլոգիա
Խոզերի աֆրիկյան ժանտախտի վիրուսը (ԽԱԺՎ) համարվում է ընտանի խոզերի հեմորագիկ տենդի հարուցիչը: Սուր վարակի դեպքում խոզերի անկումը հասնում է 100%-ի: Պատվաստանյութերի բացակայության պատճառով այս վիրուսը համարվում է խոզաբուծության զարգացման հիմնական խոչընդոտներից մեկը: Բացահատվել է բուսական ծագման երկու միացություն՝ ապիգենին և գենիստեին, որոնք ճնշում են ԽԱԺՎ վարակը բջիջներում՝ ազդելով վարակի տարբեր փուլերի վրա: Ապիգենինը նվազեցնում է ԽԱԺՎ քանակը շուրջ 1000 անգամ: Միացությունն առավել արդյունավետ է վարակի վաղ փուլերում: Ապիգենինի ազդեցությամբ նվազում է վիրուսային սպիտակուցների և ԴՆԹ-ի սինթեզը: Գենիստեինը ճնշում է վիրուսի ԴՆԹ-ի ռեպլիկացիան: Այն փոխազդում է վիրուսային տոպոիզոմերազ II ֆերմենտի ԱԵՖ-ազային դոմենի հետ՝ արգելափակելով ԱԵՖ-ի կապնվելը ֆերմենտին, որի արդյունքում խափանվում է տոպոիզոմերազ II-ի գործունեությունը: Քանի որ տոպոիզոմերազ II ֆերմենտի ԱԵՖ-ազային դոմենը կոնսերվատիվ է ԽԱԺՎ տարբեր շտամերի մոտ, այն համարվում է լավ թիրախ նոր հակավիրուսային նյութերի հայտնաբերման համար: