Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտ
Բնական գիտությունների բաժանմունք
Գյուղատնտեսական կենդանիների վիրուսային հիվանդությունների (դաբաղ և թռչունների Նյու-Քասլ հիվանդություն) կանխարգելիչ պատրաստուկի` իմունոմոդուլյատորի արտադրության տեխնոլոգիա
N Ներդրումային ծրագրի անվանումը Գյուղատնտեսական կենդանիների վիրուսային հիվանդությունների (դաբաղ և թռչունների Նյու-Քասլ հիվանդություն) կանխարգելիչ պատրաստուկի` իմունոմոդուլյատորի արտադրության տեխնոլոգիա
Գյուղատնտեսություն, անասնաբուժություն, կենսատեխնոլոգիա
Առաջարկվող պատրաստուկն օժտված է իմունախթանիչ և հակավիրուսային ազդեցությամբ: Այն ՀՀ-ում ներկայումս միակ արդյունավետ միջոցն է, որը մշակված է գյուղատնտեսական կենդանիների և թռչունների վիրուսային սուր վարակիչ հիվանդությունների (մասնավորապես եղջերավոր կենդանիների դաբաղի և թռչունների Նյու-Քասլ հիվանդության) կանխարգելման արդյունավետության բարձրացման համար: Նախագիծն արդիական է, քանի որ հաճախ Հայաստանում և Հայաստանից դուրս լինում են դաբաղի բռնկումներ: Առաջարկվող պատրաստուկը երկպարույր ՌՆԹ-ի մոլեկուլի Ca2+-մոդիֆիկացված ածանցյալ է, որում Ca2+-ի իոններն անհրաժեշտ են շիճուկային նուկլեազների արգելակման, երկպարույր ՌՆԹ-ի ամբողջականության պահպանման և բջջաթաղանթի միջով բջջից ներս պատրաստուկի արագ ներթափանցման համար: Առաջարկվող պատրաստուկը չի համարվում պատվաստանյութ կամ շիճուկ, այլ ունի խթանիչ ազդեցություն իմունային համակարգի վրա: Համաձայն «Սննդամթերքի անվտանգության ոլորտի ռիսկերի գնահատման և վերլուծության գիտական կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի կատարած փորձաքննության` պատրաստուկը դրսևորել է բարձր արդյունավետություն խոզերի, խոշոր եղջերավոր կենդանիների սուր վարակիչ հիվանդությունների և թռչունների Նյու-Քասլ հիվանդության դեպքերում: Իմունոմոդուլյատորը պատրաստ է առաջնային արտադրությունում ներդնելու համար, որից հետո առավել հստակ կգնահատվի պատրաստուկի ինքնարժեքը: