Ա.Բ. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտ Ա.Բ. Նալբանդյանի անվան քիմիական ֆիզիկայի ինստիտուտ
Քիմիայի և Երկրի մասին գիտությունների բաժանմունք
Հիդրիդային ցիկլի եղանակով տիտանի հիմքով համաձուլվածքների (այդ թվում՝ Ti6Al4V համաձուլվածքի) սինթեզի տեխնոլոգիայի մշակում հետագա ներդրման նպատակով
N Ներդրումային ծրագրի անվանումը Հիդրիդային ցիկլի եղանակով տիտանի հիմքով համաձուլվածքների (այդ թվում՝ Ti6Al4V համաձուլվածքի) սինթեզի տեխնոլոգիայի մշակում հետագա ներդրման նպատակով
Կոնստրուկցիոն նյութեր ավիատիեզերական և վերերկրյա շարժիչաշինության, քիմիական և սննդի արդյունաբերության համար, բժշկական գործիքաշինության և կենսահամատեղելի իմպլանտներ, սպառողական ապրանքների արտադրություն և այլն
Նախագծի նպատակն է ՀՀ ԳԱԱ ՔՖԻ ԲԻՍ պրոցեսների տեխնոլոգիաների լաբորատորիայում մշակված նոր եղանակի (հիդրիդային ցիկլ, ՀՑ – համապատասխան մետաղական հիդրիդներից համաձուլվածքների ստացման եղանակ) ընձեռած հնարավորությունների գործնական իրականացումը տիտանի հիմքով համաձուլվածքների (այդ թվում՝ Ti6Al4V-ի) ստացման համար, դրանց ձևավորման օպտիմալ տեխնոլոգիական պարամետրերի որոշումը փորձաարտադրական պայմաններում, բարձր արդյունավետությամբ նոր ռեսուրսախնայողական տեխնոլոգիաների մշակում՝ շահագործման յուրահատուկ բնութագրերով առանձնացող համաձուլվածքների սինթեզի համար:
Այս տեխնալոգիաներն առանձնանում են պարզությամբ, չեն պահանջում տաք դեֆորմացիայի փուլ և հնարավորություն են տալիս տիտանի համաձուլվածքներից արտադրել կոմերցիոն հետաքրքրություն ներկայացնող քիչ ծախսատար դետալներ և իրեր:
ՀՑ եղանակն առանձնանում է էական առավելություններով համաձուլվածքների ստացման ավանդական եղանակների համեմատ. համաձուլվածքների ձևավորման ջերմաստիճանի զգալի իջեցում (1800-2600оС-ից մինչև 600-1200оС), պրոցեսի տևողության կրճատում (տասնյակ ժամերից մինչև 1.5-2 ժամ), պրոցեսը միափուլ է և անթափոն: Բարձր արդյունավետությամբ բնութագրվող ԲիՍ տեխնոլագիան ապահովում է համեմատաբար էժան հիդրիդների և համաձուլվածքների փոշիների արտադրություն: