Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտ Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտ
Ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի բաժանմունք
Միջին ինֆրակարմիր տիրույթի միատարր և բազմատարր հետերոանցումային ֆոտոընդունիչներ և հետևող համակարգեր
N Ներդրումային ծրագրի անվանումը Միջին ինֆրակարմիր տիրույթի միատարր և բազմատարր հետերոանցումային ֆոտոընդունիչներ և հետևող համակարգեր
Էլեկտրոնիկա
Ժամանակակից օպտոէլեկտրոնիկայի կարևորագույն խնդիրներից է ստեղծել տարբեր օբյեկտների կոորդինատների, շարժման պարամետրերի, պտույտի անկյան և չափսերի որոշման գերզգայուն և արդյունավետ համակարգեր: Որպես տվիչներ նման համակարգերում ծառայում են կոորդինատազգայուն ֆոտոընդունիչները՝ ֆոտոդիոդների կամ ֆոտոտրանզիստորների գծային շղթաների կամ մատրիցների տեսքով: Նման ինֆրակարմիր համակարգերը թույլ են տալիս հեշտությամբ հայտնաբերել տարբեր «տաք» մարմինների, այդ թվում՝ ռազմական տեխնիկայի և ինքնաթիռների ջերմային ճառագայթումը: Վերջիններիս ճառագայթման սպեկտրային տիրույթը համապատասխանում է մթնոլորտի թափանցիկության պատուհաններից մեկին, որն ընկած է 3-5մկմ տիրույթում: Մեր կողմից p-InSb/n-CdTe իդեալական հետերոանցման հիման վրա այդ սպեկտրային տիրույթում առաջին անգամ ստեղծվել են լայնաշերտ երկկոորդինատային զգայունությամբ օժտված ֆոտոընդունիչներ և նպատակակետին հետևող օպտիկական համակարգ, որն օժտված է 30 նԱ/մկմ կոորդինատային զգայունությամբ: