Երկրի մասին և դրան հարակից բնապահպանական գիտություններ, բանակ, քաղաքաշինություն, էներգետիկա, արդյունաբերություն
ՀՀ ԳԱԱ ԵԻՍԻ-ում երկար տարիներ մշակվել են տարբեր տեսակի սեյսմիկ տվիչներ, որոնք մեծ պահանջարկ են ունեցել նախկին ԽՍՀՄ երկրներում և մեծ քանակներով արտահանվել են արտերկիր: Հաշվի առնելով ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նվաճումները, ինչպես նաև հեռահաղորդակցության առկա հնարավորությունները, օգտագործելով ԵԻՍԻ գիտական, տեխնիկական, տեխնոլոգիական և մասնագիտական ներուժը՝ տվիչները կատարելագործվել են և իրենց պարամետրերով չեն զիջում միջազգային անալոգներին, մեծ պահանջարկ ունեն թե´ Հայաստանում, թե´ արտասահմանում: Իրենց նորարական լուծումներով տվիչները դյուրակիր են, կրկնակի-եռակի անգամ մատչելի: ԵԻՍԻ-ում նախագծված տվիչների մասսայական արտադրության կազմակերպումը հնարավորություն կտա ստեղծել ռեգիոնալ սեյսմիկ կայաններ, օպերատիվ մոբիլ դիտարկումային ցանցեր, հակասեյսմիկ պաշտպանության և անվտանգության համակարգեր, որոնք կարող են կիրառվել տնտեսության տարբեր ճյուղերում՝ քաղաքաշինություն, պաշտպանություն, արտակարգ իրավիճակներ, բնապահպանություն, էներգետիկա և այլն:
Ներդրումային ծրագիրը նախատեսված է կատարել երկու փուլով՝
• Լավարկված պարամետրերով և հայկական ապրանքանիշով սեյսմիկ տվիչների նախագծում և իրագործում (12 ամիս):
• Սահմանափակ քանակությամբ արտադրության կազմակերպում (6 ամիս):