Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտ Ռադիոֆիզիկայի և էլեկտրոնիկայի ինստիտուտ
Ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի բաժանմունք
Արդի տեխնոլոգիական պրոցեսներում կիրառելու համար ռադիոհաճախականային պլազմայի հսկման և ղեկավարման եղանակների զարգացում և մշակում
N Ներդրումային ծրագրի անվանումը Արդի տեխնոլոգիական պրոցեսներում կիրառելու համար ռադիոհաճախականային պլազմայի հսկման և ղեկավարման եղանակների զարգացում և մշակում
էլեկտրատեխնիկա, էլեկտրոնիկա, էներգետիկա, համակարգչային և տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ
Նյութերի պլազմային մշակում ի հաշիվ այնպիսի գործոնների, ինչպիսիք են շրջակա միջավայրի աղտոտման մակարդակի իջեցումը, նյութերի մշակման մատչելիությունը, այլընտրանքային մշակման հնարավորությունը, բարձր  արտադրողականությունը և լուծողունակությունը, լայն տարածում են գտել հատկապես կիսահաղորդչային սարքերի և հատկապես ինտեգրալ սխեմաների արտադրությունում: Նյութերի պլազմային մշակման տեխնոլոգիաների զարգացմանը զուգընթաց ի հայտ են գալիս պլազմայի հսկման և կառավարման մի շարք խնդիրներ, որոնք պահանջում են նոր եղանակների մշակում կամ գործող եղանակների կատարելագործում: Հիմնական հետազոտությունները և մշակումները կատարվում են նոր տիպի իմպեդանսի տվիչների մշակման, պլազմայի բազմահաճախային համաձայնեցման, օպտիմալ համաձայնեցման ալգորիթմերի մշակման, աղեղնաձև պարպումների հայտնաբերման և ճնշման, ինչպես նաև այլ ֆիզիկական երևույթների հետազոտման ուղղություններով: Նախագծի հիմնական նպատակն է հետազոտել ռադիոհաճախականային պլազմայի հսկման և ղեկավարման ֆիզիկական պրոցեսները և դրանց հիման վրա զարգացնել արդի տեխնոլոգիական պահանջները բավարարող պլազմայի համաձայնեցման և զննման եղանակներ և մշակել համապատասխան սարքեր: