9. Նախագծի հետգնման ժամկետը 1 տարի
10. Ներդրումային ծրագրի տարեկան եկամտաբերությունը 17%
11. Հիմնական ծախսային հոդվածների բացվածքը
• 2,3 հա ընդհանուր (կամ 1հա սնուցվող) մակերեսով հիդրոպոնիկ տնկարանի նախապատրաստում շահագործման համար` մոտ 20.800$ (միայն առաջին տարում),
• կտրոնների տնկարկում (կտրոնների գինը ներառված չէ, քանի որ դրանք տրամադրելու է պատվիրատուն), խնամք և հիդրոպոնիկ տնկարանի շահագործում (աշխատավարձ, տնտեսական և այլ ծախսեր)` մոտ 84.200$:
Ընդամենը՝ 105.000$:
Համատեղ, փոխշահավետ հիմունքներով ինստիտուտի` Էջմիածնի 2,3 հա ընդհանուր (1 հա սնուցվող) մակերեսով հիդրոպոնիկական տնկարանում կազմակերպել խաղողի տարբեր սորտերի (Թավրիզենի, Սպիտակ Արաքսենի, Սև Սաթենի, իսկ քիշմիշային տեսակներից` Վարդագույն Երևանի և այլն) արմատակալների անհող արտադրություն:
Առաջարկվում է նաև խաղողի արմատակալների արտադրության ևս 2 տարբերակ. 25.000-30.000 հատ` ինստիտուտի` Երևանի հիդրոպոնիկական փորձակայանում, շուրջ 600մ2 հիդրոպոնիկ մակերեսի վրա:
Պահանջվող ներդրումը` 6.300$, տարեկան եկամտաբերությունը` 17%: 100-120 հազար հատ, Էջմիածնի տնկարանի միայն 1/4 սնուցվող մասը (2500մ2) շահագործելու դեպքում:
Պահանջվող ներդրումը` 26.000$, տարեկան եկամտաբերությունը՝ 17%: