11. Հիմնական ծախսային հոդվածների բացվածքը
ա) հիդրոպոնիկական կայանի նախապատրաստում շահագործման համար` մոտ 20.800$ (միայն 1-ին տարում),
բ) դաղձի կոճղարմատների և այլ բույսերի սերմերի ձեռքբերում` մոտ 4.100$,
գ) 1 հա հիդրոպոնիկ կայանի շահագործում մեկ տարում (էլեկտրաէներգիա, ջուր, պարարտանյութեր, բույսերի տնկարկ ու սերմերի ցանք, խնամք, բերքահավաք, չորացում և այլն)` մոտ 97.600$:
Ընդամենը՝ 122.500$:
Համատեղ, փոխշահավետ հիմունքներով ինստիտուտի Էջմիածնի 2,3 հա ընդհանուր (1 հա սնուցվող) մակերեսով հիդրոպոնիկական կայանում կազմակերպել մի շարք արժեքավոր և հազվագյուտ դեղատու ու համեմունքային բուսատեսակների անհող արտադրություն: Կայանում առկա է նաև բուսահումքի շուրջ 600մ2 մակերեսով բազմահարկ չորանոց: Կարելի է արտադրել 35-ից ավելի դեղատու և համեմունքային բույսեր (պղպեղային դաղձ, հնգաբաժան առյուծագի, եռաբաժան կատվալեզու, դեղատու եղեսպակ, մեծ ծիծեռնախոտ, մերկ մատուտակ, սովորական եղերդակ, դեղատնային երիցուկ, գայլուկ, դեղատու պատրինջ, անանուխային կատվադաղձ, փետրավոր կալանխոե, ալոե, մեղրախոտ, բուրավետ ռեհան, կիտրոնային ռեհան, մաղադանոս, համեմ, սամիթ, ուրց, ծիթրոն, նանա և այլն): Ինստիտուտն ունի գիտաարտադրական բազմամյա հարուստ փորձ դեղատու և համեմունքային բուjսերի անհող աճեցման ոլորտում, որոնց արդյունքները և տնտեսական արդյունավետությունը բազմիցս հաստատվել են ինստիտուտի Էջմիածնի հիդրոպոնիկական կայանում անցկացված լայնամասշտաբ արտադրական փորձարկումներով: