Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոն Կենդանաբանության և հիդրոէկոլոգիայի գիտական կենտրոն
Բնական գիտությունների բաժանմունք
Ոչխարների և այծերի թոքային նեմատոդոզների դեմ բուժկանխարգելիչ միջոցառումների ներդրումը Հայաստանում
N Ներդրումային ծրագրի անվանումը Ոչխարների և այծերի թոքային նեմատոդոզների դեմ բուժկանխարգելիչ միջոցառումների ներդրումը Հայաստանում
Անասնաբուժություն, անասնաբուծություն, մասնավորապես ոչխարաբուծական և այծաբուծական տնտեսություններ (ֆերմերային և այլ տիպի)
Ծրագիրն ուղղված է ոչխարների և այծերի առողջացման նպատակով հանրապետությունում լայն տարածված և մեծ տնտեսական վնաս հասցնող թոքային պարազիտոզների դեմ կանխարգելիչ և բուժիչ միջոցառումների իրականացմանը հետևյալ ուղղություններով` անասունների համաճարակ, ոչխարների և այծերի արդյունավետության, նրանց մսամթերքի և կաթնամթերքի որակի անկում: Ոչխարների և այծերի նշված հելմինթոզների դեմ պայքարի նպատակով առաջարկվում են բարձրարդյունավետ և էժան հակաճիճվային պատրաստուկներ: Առաջին անգամ առաջարկվում են պատրաստուկների կիրառման սխեման և չափաբաժինները՝ մանր որոճող անասունների պրոտոստրոնգիլոզների (պարազիտոզների) դեպքում:
3. Ծրագրի տևողությունը 2017-2019 թթ. ընթացքում ոչխարների և այծերի թոքային նեմատոդոզների ամենամյա մոնիթորինգ, հակաճիճվային պատրաստուկներով կենդանիների մշակում՝ համաձայն առաջարկվող ծրագրի: