Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոն
Քիմիայի և Երկրի մասին գիտությունների բաժանմունք
Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի տարածքում ժամանակակից բժշկակենսաբանական կլինիկայի (վիվարիում) ստեղծում
N Ներդրումային ծրագրի անվանումը Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի տարածքում ժամանակակից բժշկակենսաբանական կլինիկայի (վիվարիում) ստեղծում
Բժշկակենսաբանական հետազոտություններ, գծային փորձարարական կենդանիների աճեցում և բազմացում
Հայաստանում իրականացվող բժշկակենսաբանական ուղղվածությամբ հետազոտություններն այսօր լաբորատոր կենդանիների խիստ կարիք են զգում: Ներկայումս փորձարարական գծային կենդանիների բուծման խնդիրը հանրապետությունում կայացած չէ: Բացի այդ, Հայաստանում գրեթե բացակայում են այնպիսի շինություններ և պայմաններ, որտեղ կարելի է իրականացնել հիմնարար և կիրառական բժշկակենսաբանական հետազոտություններ՝ միջազգային պահանջներին համապատասխանող՝ պատշաճ, համոզիչ և հավաստի տվյալներ ստանալու համար: Նշված պայմանների բացակայությունն առաջացնում է լուրջ խոչընդոտներ ինչպես ժամանակակից բժշկակենսաբանական հետազոտություններ իրականացնելու, այնպես էլ դրամաշնորհներ ստանալու և արտասահմանյան համագործակցությունների համար: Այսպիսով, լաբորատոր կենդանիների կլինիկա (վիվարիում) ունենալը խիստ անհրաժեշտություն է: Նկատի ունենալով, որ ՀՀ ԳԱԱ ՕԴՔ ԳՏԿ ՆՕՔԻ-ն ունի փորձարարական կենդանիներ բուծելու, նրանց խնամելու, ինչպես նաև մի շարք բժշկա-կենսաբանական նախակլինիկական հետազոտություններ իրականացնելու բազմամյա փորձ, գտնում ենք, որ նպատակահարմար է նրա հենքի վրա կառուցել փորձարարական-կենսաբանական կլինիկա (վիվարիում), որի ծառայություններից կարող է օգտվել ՀՀ ցանկացած հաստատություն: