«Գիտնականները պետք է գրավեն իրենց արժանի տեղը հասարակության սոցիալական սանդղակում»
ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող Անուշ Հովակիմյանի կարգախոսն է. «Ճշմարտության չափանիշը՝ փորձն է»:
Անուշ Հովակիմյանը Երևանից է, 35 տարեկան, մասնագիտությամբ՝ քիմիկոս:  Սովորել է Երևանի պետական համալսարանի քիմիայի ֆակուլտետում: 2009 թ-ից աշխատում է ՀՀ ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի Մնջոյանի անվան Նուրբ օրգանական քիմիայի ինստիտուտի «Հոգեմետ միացությունների սինթեզի» թիվ 6 լաբորատորիայում: 2013 թ-ին պաշտպանել է «Կոնդենսված  ֆուրո[2,3-b]պիրիդինների  նոր  կենսաբանորեն ակտիվ  ածանցյալների  սինթեզը  և փոխարկումները» ատենախոսական աշխատանքը, ստացել քիմիական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան: Աշխատանքն իրականացրել է քիմիական գիտությունների դոկտոր Սամվել Սիրականյանի գլխավորությամբ:
Անուշն ունի 45 գիտական հոդված, որոնք տպագրվել են արտասահմանյան մի շարք հեղինակավոր ամսագրերում (Tetrahedron; Tetrahedron Lett.; Molecules; RSC Advances; Emerging Microbes and Infections; Curr. Top. Med. Chem.; Arch. der Pharm.; Mendeleev Commun.; J. Pharm. and Pharmacol.; Annals of the Brazilian Academy of Sciences; Curr. Org. Chem.; Chem. Select; Synth. Commun.; Chem. Heterocycl. Compd.; J. Heterocycl. Chem.; Arkivoc; Pharm. Chem. J.; Russ. J. Org. Chem.) և 34 թեզիս տեղական և միջազգային գիտաժողովների թեզիսների ժողովածուներում:
Անուշ Հովակիմյանը 2013 թ-ին ճանաչվել է Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, Ռուսաստանի հայերի միության, ՀՀ Սփյուռքի նախարարության և ՀՀ ԳԱԱ կողմից հայտարարված «Լավագույն գիտական աշխատանք» մրցույթի հաղթողը «քիմիայի» բնագավառում: Իսկ 2018 թ-ին նա և Սամվել Սիրականյանը միասին արժանացել են ՀՀ նախագահի մրցանակի: Մրցույթին ներկայացվել է «Հետազոտություններ համակցված ալիցիկլո և հետերոցիկլո[c]պիրիդինների բնագավառում. քիմիական և կենսաբանական հատկությունները» վերնագրով տասներկու գիտական հոդվածների շարք` տպագրված բարձր ազդեցության գործակից ունեցող հեղինակավոր գիտական ամսագրերում:
- Ավելի քան մեկ տասնամյակ մեր գիտական խումբը՝ Սամվել Սիրականյանի ղեկավարությամբ, համագործակցում է Սալոնիկի Արիստոտելի անվան համալսարանի պրոֆեսոր Աֆինա Գերոնիկակիի, Բոլոնիայի համալսարանի պրոֆեսոր Դոմենիկո Սպինելլիի, ռուս ակադեմիկոս Վիկտոր Կարցևի, Էրլանգեն-Նյուրնբերգի համալսարանի պրոֆեսոր Սվետլանա Ցոգոևայի, Բելգրադի Կենսաբանական հետազոտությունների ինստիտուտի պրոֆեսոր Մարինա Սոկովիչի գիտական խմբերի հետ: Նրանք Եվրոպայում հայտնի մասնագետներ են քիմիայի և կենսաբանության ոլորտներում: Այս համագործակցությունների շնորհիվ իրականացրել ենք հետազոտություններ, որոնք բարձրացրել են մեր աշխատանքի որակը: Արդյունքում, համատեղ տպագրվել է ավելի քան 30 գիտական հոդված բարձր ազդեցության գործակից ունեցող միջազգային պարբերականներում:
Հայաստանում համագործակցում ենք ՀՀ ԳԱԱ Նուրբ օրգանական քիմիայի, Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտների հետ, Երևանի պետական համալսարանի և Հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի քիմիկոսների ու կենսաբանների հետ, ունենք համատեղ տպագրված աշխատանքներ:
Վերջերս մեր գիտական խումբը շահել է «Առաջատար հետազոտությունների աջակցության» մրցույթում, որի շրջանակներում սկսել ենք համագործակցել նաև Նուրբ օրգանական քիմիայի ինստիտուտի հակաբիոտիկների և հակաքաղցկեղային միացությունների սինթեզի լաբորատորիաների երիտասարդ քիմիկոսների հետ:
Գիտական արդյունքների մասին
- Մեր բնագավառում գիտնականի ամենամեծ հաջողությունը, արդյունքը նոր, ավելի արդյունավետ դեղամիջոցների ստեղծումն է: Մենք  սինթեզել ենք մի քանի միացություններ, որոնք, համապատասխան ֆինանսավորման դեպքում, ունեն դեղամիջոց դառնալու լավ նախադրյալներ: Օրինակ, սինթեզել ենք բարձր հակաթրոմբոցիտային ակտիվությամբ օժտված միացություն, որն իր ակտիվությամբ գերազանցել է ասպիրինին և պակաս թունավոր է: Սինթեզել ենք բարձր հակավիրուսային ակտիվությամբ միացություններ, որոնք հանդիսանում են արդյունավետ միջոց խոզի աֆրիկյան ժանտախտի դեմ: Սինթեզել ենք նաև միացություններ, որոնք ցուցաբերում են բարձր նեյրոտրոպ հատկություններ և հակացնցումային ակտիվությամբ գերազանցում են զարոնտին դեղամիջոցին և պակաս թունավոր են: Կան նաև հակաբակտերիալ ակտիվությամբ միացություններ: Այս բոլոր արդյունքները տպագրվել են արտասահմանյան հեղինակավոր, բարձր ազդեցության գործակից ունեցող պարբերականներում: