«Երիտասարդ գիտնականներն արտերկրում գաղափարակիցներ են փնտրում»
Երիտասարդ հայ գիտնականներից շատերն են մեկնում արտերկիր՝ մասնագիտական կրթությունը խորացնելու: Մեծամասնությունը չի վերադառնում հայրենիք: Կնքում են առավել բարենպաստ պայմանագրեր և հեռանում իրենց նախնական գաղափարից՝ վերադառնալու և մեկ քայլ առաջ մղելու հայրենի գիտությունը: Կան նաև երիտասարդներ, որոնք կրթությունը շարունակելով հայրենիքում, փորձում են կապեր հաստատել արտերկրի իրենց գործընկերների հետ: Այսպիսի երիտասարդ գիտական կադրերից շատերին հնարավորություն է տրվում համագործակցելու ՀՀ ԳԱԱ փորձառու գիտնականների հետ:
Այս մասին խոսել ենք պ.գ.թ. Գագիկ Դանիելյանի հետ: Նա եղել է ՀՀ ԳԱԱ Արևելագիտության ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող, պ.գ.դ., պրոֆեսոր Ազատ Բոզոյանի ասպիրանտը: Հնարավորություն է ստացել՝ ընդգրկվելու «Կիլիկյան Հայաստանը Մերձավոր Արևելքի եկեղեցաքաղաքական փոխհարաբերությունների փաստաթղթերում (վավերագրական խնդիրներ)» ծրագրի աշխատանքային խմբում:
Գագիկ Դանիելյան. «Ընդհանրապես, երկփեղկում կա հայ և միջազգային գիտական հանրության կողմից իրականացվող աշխատանքներում: Հաճախ այն, ինչ հրապարակվում է Հայաստանում՝ որպես գիտական աշխատանք, պարզվում է, որ արդեն իրականացվել է արտերկրի մեր գործընկերների կողմից: Հակառակը նույնպես պատահում է: Տպավորություն է, որ նույն գիտական ուղղությամբ մեկը մյուսից անտեղյակ են աշխատում: Ինքս փորձում եմ անձնական նամակագրության միջոցով գտնել միջազգային համագործակցության եզրեր, բայց դա պետք է արվի ավելի ինստիտուցիոնալ հիմքի վրա»:
Ազատ Բոզոյանը Մարի-Աննա Շևալիեի աշխատանքի մասին«Հիմնական խնդիրն է եղել ծրագրի ղեկավարի հետ հետազոտության սահմանները ճշտելը և նյութը խոսեցնելու ընդհանուր մեթոդ սահմանելը։ Այդ աշխատանքին զուգահեռ նա խմբագրել և հրատարակության է պատրաստել «Ordres militaires et territorialité: entre Orient et Occident» («Հոգևոր-զինվորական կարգերը և տարածքայնությունը. Արևելքի և Արևմուտքի միջև») ժողովածուն, որի կազմմանը մասնակցել են մասնագետներ աշխարհի տարբեր ծայրերից»։
Մարի-Աննա Շևալիեն Ազատ Բոզոյանի աշխատանքի մասին«Ազատ Բոզոյանի կողմից իրականացվող այս հսկայական ծրագրում, Կիլիկյան Հայաստանին վերաբերող բնագրերի ուսումնասիրությամբ, արտացոլվում են ժամանակաշրջանի քաղաքական, ռազմական և հոգևոր ենթատեքստերը»:
Հետազոտությունը երկլեզու է՝ հայերեն և ֆրանսերեն: Հեղինակները չեն սահմանափակվել հայաստանյան գիտական ամսագրերում հրապարակվելով։ Ազատ Բոզոյանը հոդվածով հանդես է եկել Scopus միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարաններում հաշվառվող ամսագրում՝ A. Bozoyan, The Depiction of the Arsacid Dynasty in Medieval Armenian Historiography. https://www.degruyter.com/document/doi/10.1515/9783110725612-010/html: Առաջիկայում կհրապարակվի հետազոտության արդյունքների հիման վրա կազմված նույնանուն աշխատությունը: