Համաձայն ՀՀ ԳԱԱ ՔՖԻ ՊՈԱԿ-ի կանոնադրության 33-րդ և 34-րդ կետերի, ինստիտուտի գիտական ստորաբաժանումների ղեկավարներն ընտրվում են ինստիտուտի գիտական խորհրդի կողմից` հինգ տարի ժամկետով: Ընտրվելու մասին որոշումն ընդունվում է գիտական խորհրդի կողմից փակ գաղտնի քվեարկությամբ`մասնակիցների ձայների պարզ մեծամասնությամբ:
Լաբորատորիայի վարիչի պաշտոնի համար կարող է դիմել այն անձը, ով՝
• վերջին 5 տարիների ընթացքում հրապարակել է առնվազն տաս գիտական հոդված գրախոսվող ամսագրերում, որից առնվազն հինգ գիտական հոդվածն ըստ «Institute for Scientific Information (ISI JCR)»-ի տվյալների ազդեցության գործակից  ունեցող, «Scimago Journal & Country Ranking (SJR)»-ում ամսագրերի դասակարգման քառորդներում (այսուհետ՝ Q1–Q4) և Scopus կամ Web of Science միջազգային գիտատեղեկատվական շտեմարաններում ընդգրկված ամսագրերում (https://www.scimagojr.com/journalrank.php),
• վերջին 5 տարիների ընթացքում մասնակցել է առնվազն երկու հանրապետական կամ միջազգային դրամաշնորհային ծրագրերի իրականացմանը որպես ղեկավար կամ կատարող,
• վերջին 5 տարիների ընթացքում զեկուցումով (բանավոր կամ ստենդային)  մասնակցել է միջազգային գիտաժողովի(ների)։
Լաբորատորիայի վարիչի թեկնածուն պետք է ներկայացնի իրատեսական, հիմնավորված և միաժամանակ հավակնոտ, բեկումնային և գիտական կադրերի պատրաստմանը միտված գիտական նախագիծ, որն իրականացվելու է առաջիկա հինգ տարվա ընթացքում, 6-7 անձից բաղկացած գիտական անձնակազմի կողմից:
Առաջադրվող թեկնածուները ներկայացնում են հետևյալ փաստաթղթերը.