2009 թ. դեկտեմբերի 23-ին, ժամը 13.00-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում տեղի կունենա գիտական նստաշրջան` նվիրված Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 140 ամյակին
2009թ.-ի ապրիլի 21- 23-ը կայացել է ընդհանուր ժողով՝ նվիրված ՀՀ ԳԱԱ 2008թ.-ի գործունեության հիմնական արդյունքներին /որոշ լուսանկարներ/
On the 19th of December, 2006, is performed 100 years from a birth of outstanding scientist and person, a founder of Armenian school of Mathematics and Institute of Mathematics and Mechanics of Academy of Sciences of the Republic of Armenia, а full member of National Academy of Sciences of the Republic of Armenia, a honoured scientist, a doctor of physical-mathematical science, professor Artashes L. Shahinyan
ISTOK-SOYUZ նախագծի եվրոպական միության գիտատեխնիկական համագործակցության մրցույթ` FP7 ծրագրի շրջանակներում
2010թ. հոկտեմբերի 4-ին հայտարարվել է 7ՇԾ-ի BS ERA.NET նախագծի Պիլոտային համատեղ մրցույթ` "Կլիմա, բնապահպանություն և էներգիա" բնագավառներում : Դիմումների ներկայացման վերջնաժամկետը` 2011թ. հունվարի 14: Դիմորդների ուղեցույցի և մրցույթին վերաբերող այլ փաստաթղթերի համար այցելեք Black Sea ERA.NET նախագծի կայքը ` http://www.bs-era.net
Հոկտեմբերի 15-ին ՀՀ ԳԱԱ Մ. Աբեղյանի անվ. գրականության ինստիտուտն անց է կացնում հանրապետական գիտաժողով` "Ավետիք Իսահակյանի "Աբու-Լալա-Մահարի" պոեմի միջազգային արձագանքները"