12345678910111213141516171819202122
2013թ. սեպտեմբերի 27-29-ը ՀՀ ԳԱԱ Էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնը Երևանում կազմակերպում է Միջազգային երիտասարդական գիտաժողով "Շրջակա միջավայրի հիմնահարցերը և ազգաբնակչության ռիսկի խմբերի առանձնացումը" թեմայով:
2013թ.-ի սեպտեմբերի 27-28-ը ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեմների ինստիտուտը կազմակերպում է Գ.Ա.Ասկարյանի անվ. երիտասարդ գիտնականների միջազգային դպրոց: Մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ www.iapp.am կայքում:
2013 թ. հոկտեմբերի 24-ին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը ՀՀ ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի հետ կազմակերպում է Միջազգային գիտաժողով` նվիրված Գյուլիստանի պայմանագրի 200-ամյակին
2013թ. հոկտեմբերի 1-4-ը ՀՀ ԳԱԱ "Հայկենսատեխնոլոգիա" գիտաարտադրական կենտրոնը ք. Երևանում կազմակերպում է երիտասարդ գիտնականների 2-րդ միջազգային գիտաժողով «Երիտասարդների ավանդը կենսատեխնոլոգիայի զարգացման գործընթացում»` նվիրված ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 70 ամյակին:
2013 թ.-ի հոկտեմբերի 1-4-ը ՀՀ ԳԱԱ մեխանիկայի ինստիտւտը, ՀՀ կիրառական և տեսական մեխանիկայի ազգային կոմիտեն, ՀՀ կրթության և գիտության նախարարությունը, Կիրառական և տեսական մեխանիկայի ռուսական ազգային կոմիտեն, Ռուսաստանի ազգային ակադեմիայի դեֆորմացվող պինդ մարմնի մեխանիկայի գիտական խորհուրդը, Ռւսաստանի ազգային ակադեմիայի մեխանիկայի պրոբլեմների Ա.ՅՒ.Իշլինսկու անվան ինստիտուտը, Երևանի պետական համալսարանը, Երևանի պետական ճարտարագիտական համալսարանը, Երևանի ճարտարապետության և շինարարությա
2013 թ.-ի հոկտեմբերի 7-11-ը ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանը և Հայկական աստղագիտական ընկերությունը Բյուրականում կազմակերպում են "Ակտիվ գալակտիկական միջուկների բազմալիքային շրջահայություններ և ուսումնասիրություն" IAU 304 սիմպոզիումը: Մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ www.iaus304.aras.am, www.bao.am կայքերում:
ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան խոր վշտով հայտնում է, որ 2012թ.-ի հոկտեմբերի 10-ին Մոսկվայում` 81 տարեկան հասակում, վախճանվեց ականավոր մաթեմատիկոս, գիտության և կրթության խոշոր կազմակերպիչ, ՌԴ-ն գիտությունների ակադեմիայի ակադեմիկոս, ՀՀ ԳԱԱ արտասահմանյան անդամ Անդրեյ Գոնչառը: ՀՀ ԳԱԱ-ն ցավակցում է հանգուցյալի ընտանիքին և հարազատներին
2012թ. փետրվարի 1-ին կայացած թիվ 3/1681/ ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստում Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի տնօրեն ընտրվեց կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Աննա Բոյաջյանը, Ֆիզիոլոգիայի ինստիտուտի տնօրեն ընտրվեց կենսաբանական գիտությունների դոկտոր Իրինա Մելիքսեթյանը, Ընդհանուր և անօրգանական քիմիայի ինստիտուտի տնօրեն ընտրվեց տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Նիկոլայ Կնյազյանը
2012թ. փետրվարի 8-ին կայացած թիվ 4/1682/ ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստում Ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեմների ինստիտուտի տնօրեն ընտրվեց ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների դոկտոր Արտակ Մկրտչյանը, Բյուրականի աստղադիտարանի տնօրեն ընտրվեց ֆիզիկամաթեմատիկական գիտությունների թեկնածու Հայկ Հարությունյանը
2012թ. հունիսի 24-ից հուլիսի 1-ը ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիան, Երևանի պետական համալսարանը, ՀՀ մշակույթի նախարարության "Պատմամշակութային արգելոց-թանգարանների և պատմական միջավայրի պահպանության ծառայություն" ՊՈԱԿ-ը և Արցախի պետական համալսարանը կազմակերպում են միջազգային գիտաժողով` "Հայկական լեռնաշխարհի պատմամշակութային ժառանգությունը" խորագրով: Միջազգային գիտաժողովի մասին համապարփակ տեղեկատվություն կարելի է ստանալ armheritage.sci.am կայքից:
2012 թ. սեպտեմբերի 14-ինԵրևանում ՀՀ ԳԱԱ հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտը կկազմակերպի միջազգային գիտաժողով` նվիրված Զմյուռնիայի կոտորածների 90-րդ տարելիցին
2012 թ.-ի սեպտեմբերի 7-12-ը ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտը և ԵՊՀ-ն Երևանում կազմակերպում են "Ստոխաստիկ և PDE մեթոդները ֆինանսական մաթեմատիկայում" թեմայով միջազգային գիտաժողովը
2012 թ. սեպտեմբերի 2-9-ը ՀՀ ԳԱԱ մաթեմատիկայի ինստիտուտը Երևանում կազմակերպում է "Ստոխաստիկ և անալիտիկ մեթոդներ մաթեմատիկական ֆիզիկայում" թեմայով 8-րդ միջազգային գիտաժողովը