2012թ.-ի սեպտեմբերի 25-29-ը ՀՀ ԳԱԱ Բյուրականի աստղադիտարանը Բյուրականում կազմակերպում է "Աստղագիտական ժառանգություն և հասարակություն" Ա. Շիրակացու 1400-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը
2013թ. հոկտեմբերի 15-16 տեղի կունենան հանդիսավոր միջոցառումներ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության գիտությունների ազգային ակադեմիայի (ՀՀ ԳԱԱ) հիմնադրման 70-ամյակին
2013 թ. նոյեմբերի 20-21-ը ՀՀ ԳԱԱ Մ. Քոթանյանի անվան տնտեսագիտության ինստիտուտը և Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանը Երևա¬նում համատեղ կազմակերպում են երիտասարդ գիտնականների գիտաժողով «Սոցիալ-տնտեսական զարգացման արդի հիմնախնդիրները ՀՀ-ում» թեմայով` նվիրված ՀՀ ԳԱԱ 70-ամյակին
2013 թ. նոյեմբերին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը Երևանում կազմակերպում է Հանրապետական գիտաժողով` նվիրված ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի 70-ամյակին
2012թ. մարտի 13-ին ժամը 11:00-ին ՀՀ ԳԱԱ արևելագիտության ինստիտուտը և ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանատան մշակույթի կենտրոնը կազմակերպում են "Հայաստան-Իրան. 20 տարի համագործակցության ճանապարհով" գիտաժողով, որը տեղի կունենա ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում
2012 թ.-ի հոկտեմբերի 8-12-ը Ծաղկաձորում ՀՀ ԳԱԱ մեխանիկայի ինստիտուտը, ՀՀ Տեսական մեխանիկայի ազգային կոմիտեն, ՌԴ Տեսական և կիրառական մեխանիկայի ազգային կոմիտեն, ՌԳԱ մեխանիկայի պրոբլեմների ինստիտուտը կազմակերպում են "Հոծ միջավայրի մեխանիկայի արդի պրոբլեմներ" թեմայով երրորդ միջազգային գիտաժողովը` նվիրված ակադեմիկոս Ն. Խ. Հարությունյանի 100-ամյակին
2013 թ.-ի հունիսի 18-20-ը ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը Երևանում կազմակերպում է Հանրապետական գիտաժողով` նվիրված Հայկական հարցի միջազգայ¬նացման 1912-1923 թթ. փուլին:
2013 թ. հուլիսի 15-ին ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտը Արզականում կազմակերպում է Երիտասարդ գիտաշխատողների XXXIV գիտական նստաշրջան` նվիրված ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի 70-ամյակին:
2013թ. սեպտեմբերի 23-24-ը ՀՀ ԳԱԱ Երիտասարդ գիտնականների խորհուրդը և ՀՀ ԳԱԱ Գ.Ս. Դավթյանի անվան հիդրոպոնիկայի պրոբլեմների ինստիտուտը կազմակերպում են երիտասարդական գիտաժողով "Բույսերի արտադրության ինովացիոն տեխնոլոգիաների ժամանակակից հիմնախնդիրները" թեմայով` նվիրված ՀՀ ԳԱԱ 70-ամյակին, որը տեղի կունենա ՀՀ ԳԱԱ Գ.Ս. Դավթյանի անվան հիդրոպոնիկայի պրոբլեմների ինստիտուտում:
2013թ.-ի սեպտեմբերի 23-27-ը ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկայի կիրառական պրոբլեմների ինստիտուտը կազմակերպում է "RREPS-13" (ՌԴ Տոմսկի Ճարտարագիտական hամալսարանի հետ համատեղ) և ''Meghri-13'' միջազգային գիտաժողովներ: Մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ www.iapp.am կայքում:
2013 թ.-ի սեպտեմբերի 23-27-ը ՀՀ ԳԱԱ ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտւտը անց է կացնում ''Կոմպյուտերային գիտություն և ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաներ` CSIT-2013'' 9-րդ միջազգային գիտաժողով: Մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ http://iiap.sci.am կայքում:
2013 թ. սեպտեմբերի 27-29-ը ՀՀ ԳԱԱ արվեստի ինստիտուտը Երևանում կազմակերպում է Երիտասարդ հայ արվեստաբանների գիտական ութերորդ նստաշրջանը և համերգ` նվիրված ՀՀ ԳԱԱ 70-ամյակին: