ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ՀՀ ԳԱԱ-ում ծանոթացավ համակարգի գիտահետազոտական կազմակերպությունների ձեռքբերումներին և առկա խնդիրներին
Սույն թվականի դեկտեմբերի 9-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը ծանոթացավ համակարգի գիտահետազոտական կազմակերպությունների ձեռքբերումներին և առկա խնդիրներին:
Ողջունելով գիտնականներին՝ ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանն առաջարկեց քննարկումն անցկացնել հետևյալ հարցերի շուրջ` ինչպես կառուցել ՀՀ ԳԱԱ – կառավարություն հարաբերությունները, որպեսզի գիտությունը զարգանա, որպեսզի գիտնականը արժանավայել ապրի և որպեսզի գիտնականը հավելյալ արժեք ստեղծի ՀՆԱ-ի մեջ:
20161209_01.jpg
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ ակադեմիկոս Ռադիկ Մարտիրոսյանը ներկայացրեց ՀՀ ԳԱԱ գործունեության արդյունքները, նվաճումներն ու անելիքները:
Մասնավորապես նա նշեց Հայաստանի գիտության դերը միջազգային գիտական շրջանակներում:  ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի 2015թ. գիտության զեկույցի համաձայն՝ Սևծովյան տարածաշրջանի 10 երկրների շարքում Հայաստանը 10 տարվա ընթացքում կրկնապատկել է գիտական հոդվածների թիվը մեկ միլիոն բնակչի հաշվարկով` 122-ից հասցնելով 215-ի: 2007-2015թթ., ԵՄ ծրագրերին մասնակցելով, Հայաստանի 35 նախագծից 22-ը իրականացրել են ՀՀ ԳԱԱ-ի ինստիտուտները: Ներկայումս ՀՀ ԳԱԱ  ինստիտուտները մասնակցում են  հետազոտությունների և նորարարության ոլորտի խոշորագույն ծրագրին՝ «Հորիզոն 2020»-ին, համագործակցություն ծավալում Ռուսաստանի և ԵՏՄ երկրների գիտական կենտրոնների հետ՝ իրականացնելով համատեղ կիրառական և տեսական բնույթի հետազոտություններ: