• բարձրորակ գիտական հոդվածների տպագրության մրցանակներ
• հայագիտության և հումանիտար ճյուղերի զարգացման միջոցառումներ
• գիտության հանրայնացման խրախուսման դրամաշնորհներ
• գիտական միջոցառումների իրականացում:
ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար Արթուր Իշխանյանը նշեց. «ԵԳԱԾ-ը ստեղծված է որպես պիլոտային ծրագրերի իրականացման հարթակ, այնպիսի ծրագրերի, որոնց մեծամաշտաբ իրականացումը բարդ է: ԵԳԱԾ-ի ծրագրերով ենթադրվում է իրականացնել կետային ազդեցություններ տարբեր ոլորտների վրա՝ թողնելով լուրջ որակական փոփոխություն»:
Արթուր Իշխանյանն ասաց, որ «Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» բյուջեն ավանդաբար ծախսվել է բացառապես երիտասարդ գիտնականներին աջակցելու նպատակով, և գործավարական ծախսեր չեն կատարվել: «Նույն կերպ է վարվելու նաև Գիտությունների ազգային ակադեմիան: Ունենալով համապատասխան ստորաբաժանումներ՝ ակադեմիան անվճար տրամադրելու է հաշվապահական, իրավաբանական և այլ անհրաժեշտ ծառայություններ ծրագրի մասնագիտական փորձագիտական խորհրդին համապատասխան մրցույթներն ու միջոցառումները նախապատրաստելու և իրականացնելու համար», - ասաց նա:
«Երիտասարդ գիտնականների աջակցության ծրագրի» մասնագիտական փորձագիտական խորհրդի կազմում են Ալիխանյանի անվան ազգային գիտական լաբորատորիայի գիտաշխատող Հռիփսիմե Մկրտչյանը, «YEREVANN» լաբորատորիայի տնօրեն Հրանտ Խաչատրյանը, ՀՀ ԳԱԱ Օրգանական և դեղագործական քիմիայի գիտատեխնոլոգիական կենտրոնի գիտաշխատող Ռոբերտ Հակոբյանը, Գերմանիայի Համբուրգի համալսարանի ասպիրանտ Սուսաննա Գևորգյանը, ՀՀ ԳԱԱ էկոլոգանոոսֆերային հետազոտությունների կենտրոնի Շրջակա միջավայրի երկրաքիմիայի բաժնի ղեկավար Գևորգ Տեփանոսյանը, Երևանի պետական համալսարանի ասպիրանտ, «ՔԵՆԴԼ» սինքրոտրոնային հետազոտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Մաքսիմ Սարգսյանը, Երևանի պետական համալսարանի Ռադիոֆիզիկայի ֆակուլտետի դասախոս, Կիսահաղորդչային սարքերի և նանոտեխնոլոգիաների կենտրոնի գիտաշխատող Հայկ Զաքարյանը:
Հայկ Զաքարյանը ներկայացրեց 2022թ-ին նախատեսվող ծրագրերի հիմնական նպատակները, պահանջներն ու իրականացման ժամկետները: Գիտական սարքերի և նյութերի ձեռքբերմանն ուղղված ծրագրի նպատակն է նպաստել նոր գիտական խմբերի ձևավորմանը, աջակցել գիտություն նոր մուտք գործող երիտասարդներին: Երիտասարդ գիտնականների վերապատրաստմանն ուղղված ծրագրի նպատակը՝ ծանոթացնել ուսանողներին առաջատար լաբորատորիաներում գիտական աշխատանք կատարելու մշակույթին, խթանել և մոտիվացնել բարձր որակի աշխատանք կատարած ուսանողներին մնալ գիտության մեջ թեկնածուական ատենախոսութան պաշտպանությունից հետո: Բարձրորակ գիտական հոդվածների տպագրությանն ուղղված ծրագիրը նպատակ ունի խրախուսել առաջին տպագրություն անող երիտասարդներին, խրախուսել հումանիտար և հասարակագիտական ոլորտներում անգլալեզու հոդվածների տպագրությանը տեղական և արտասահմանյան՝ Scopus, Web of Science, շտեմարաններում: Հայագիտության և հումանիտար ճյուղերի զարգացմանն ուղղված ծրագրի նպատակը՝ նպաստել, որպեսզի երիտասարդ գիտնականները մնան գիտության մեջ, նաև նպաստել  տպագրությունների միջազգայնացմանը: Գիտության հանրայնացման խրախուսմանն ուղղված ծրագրի՝ հանրայնացնել գիտությունը և դարձնել այն հանրամատչելի, ճանաչելի դարձնել Հայաստանի գիտնականներին: Գիտական միջոցառումներին ուղղված ծրագրի նպատակն է ակտիվացնել երիտասարդ գիտնականներին գիտակազմակերպչական հարցերով զբաղվելու համար, ծանոթացնել երիտասարդ գիտնականներին միմյանց և այլ ոլորտների մասնագետների հետ։
20.05.2022թ.