ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկական և տեխնիկական գիտությունների բաժանմունքն ամփոփեց 2021թ-ի գործունեության արդյունքները
Սույն թվականի ապրիլի 28-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկական և տեխնիկական գիտությունների բաժանմունքի տարեկան ընդհանուր ժողովը: Բաժանմունքի կազմում ընդգրկված են Մաթեմատիկայի, Մեխանիկայի, Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտները, «Հիդրոմեխանիկայի և վիբրոտեխնիկայի բաժին» ՓԲԸ-ն: Բաժանմունքի կազմում ընդգրկված են ՀՀ ԳԱԱ 12 ակադեմիկոս, 7 թղթակից անդամ, 26 արտասահմանյան անդամ, 5 պատվավոր դոկտոր:
ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկական և տեխնիկական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար Լենսեր Աղալովյանը ներկայացրեց 2021թ-ի գիտական և գիտակազմակերպական գործունեության հիմնական արդյունքները:
ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկական և տեխնիկական գիտությունների բաժանմունքի գիտաշխատողները 2021թ-ին հրապարակել են 148 հոդված, որից 99-ը՝ գրախոսվող ամսագրերում (50-ն արտասահմանում), 49 հոդված գիտաժողովների նյութերի ժողովածուներում (10-ն արտասահմանում), 21 թեզիս (10-ն արտասահմանում):
Ակադեմիկոս Լենսեր Աղալովյանը նշեց, որ բաժանմունքի գիտական կազմակերպությունների գործունեությունը նպատակաուղղված է եղել հիմնարար և կիրառական բնույթի գիտական նոր կարևորագույն արդյունքների ստացմանը, միջազգային և միջդիսցիպլինար գիտական կապերի ամրապնդմանը:
Մաթեմատիկայի ինստիտուտը շահել է 2 հանրապետական դրամաշնորհ՝ առաջատար հետազոտությունների աջակցության գիտական թեմա  և 1 թեմատիկ ֆինանսավորմամբ, Մեխանիկայի ինստիտուտը շահել է 6 հանրապետական դրամաշնորհ՝ պայմանագրային թեմատիկ ֆինանսավորմամբ, Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը շահել է 1 առաջատար հետազոտությունների աջակցության գիտական դրամաշնորհ և 11 թեմատիկ ֆինանսավորմամբ դրամաշնորհ, 6 միջազգային դրամաշնորհ: «Հիդրոմեխանիկայի և վիբրոտեխնիկայի բաժին» ՓԲԸ-ն ունեցել է 2 տնտեսական պայմանագիր:
ՀՀ ԳԱԱ Մաթեմատիկական և տեխնիկական գիտությունների բաժանմունքի ինստիտուտները կազմակերպել են 3 միջազգային գիտաժողով, իսկ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտը նաև 3 հանրապետական աշխատաժողովներ:
ՀՀ ԳԱԱ Ինֆորմատիկայի և ավտոմատացման պրոբլեմների ինստիտուտում իրականացվել են և շարունակվում են հետևյալ գիտական թեմաները.
• Կոլեկտիվ արհեստական բանականությամբ ինքնակազմակերպված անօդաչու թռչող սարքերի երամի վթարակայուն մշտադիտարկման և նպատակային առաջադրանքների իրականացման ծրագրային համակարգ