Հեղափոխական մոտեցում քիմիայում. Արտեմ Օհանովի գիտական զեկուցումը ՀՀ ԳԱԱ-ում
Ս.թ. հոկտեմբերի 25-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիայում անվանի գիտնական, բյուրեղագետ, քիմիկոս, ֆիզիկոս, նյութագետ, Սկոլկովոյի գիտության և տեխնոլոգիաների ինստիտուտի պրոֆեսոր Արտեմ Օհանովը ներկայացրեց «Նոր նյութերի կանխատեսում՝ արհեստական բանականությունից դեպի մենդելեևյան թվերի հայեցակարգ» գիտական զեկուցումը:
ՀՀ ԳԱԱ նախագահ, ակադեմիկոս Աշոտ Սաղյանը իր ողջույնի խոսքում նշեց. «Արտեմ Օհանովն արտերկրում բնակվող հայազգի ամենահեռանկարային և առաջադեմ գիտնականներից է, որի հետ մեծ հույսեր ենք կապում և հպարտանում ենք նրա հաջողություններով: Արտեմ Օհանովը «Ֆորբս» ամսագրի կողմից ընդգրկվել է «Աշխարհը նվաճած 50 ռուսների» ցանկում: Նրա կողմից մշակած բյուրեղյա մարմինների կանխատեսման արդյունավետ էվոլուցիոն մեթոդը դրվել է «Успех» («Հաջողություն») ծրագրի հիմքում, որը օգտագործում է մոտ ութ հազար հետազոտող ամբողջ աշխարհում: Օհանովի և նրա գործըկերների կողմից կանխատեսվել և ուսումնասիրվել է գերհաղորդիչների շարք՝ ամենաբարձր ջերմաստիճաններից մեկը հայտնի անալոգիաների մեջ: Նրա կողմից մշակված տեսական մեթոդը թույլ է տալիս կանխատեսել և ստանալ տրված հատկություններով նյութեր: Վերջին երկու տարիներին Օհանովը բացահայտել է այսպես կոչված մենդելեևյան թվերի ֆիզիկական իմաստը  և առաջարկել է դրանց հաշվարկի մեթոդը»:
Արտեմ Օհանովը, շնորհակալություն հայտնելով ներկաներին, ասաց. «Ինձ համար մեծ պատիվ և ուրախություն է այստեղ գտնվել: Հույս ունեմ, որ իմ լաբորատորիայի, համալսարանների և Հայաստանի գիտությունների ակադեմիայի միջև կապը կամրանա»:
Արտեմ Օհանովն ամփոփեց իր հետազոտությունների հիմնական բացահայտումները. «Նոր տեխնոլոգիաների ստեղծումն առանց նոր նյութերի ստեղծման անհնար է, և այն, ինչով մենք զբաղվում ենք մեր լաբորատորիայում, կոչվում է մեթոդների ստեղծում նոր նյութերի կանխատեսման համար և տրված հատկություններով նոր նյութերի կանխատեսում: Մենք կանխատեսել ենք կայուն մոլեկուլների բաղադրությունը, ցույց տվել, ինչպես է աշխատում Մենդելեևի որոնումը քիմիական տարածության մեջ, փնտրում միացություններ լավագույն հատկություններով: Քիմիական տարածության հայեցակարգը սերտորեն կապված է մենդելեևյան թվերի հայեցակարգի հետ, որն առաջարկվել է մոտ 40 տարի առաջ, բայց ֆիզիկական մեթոդը մեզ հաջողվեց հասկանալ միայն հիմա, հաջողվեց ստանալ նոր, ավելի կատարյալ մենդելեևյան թվեր:
Մենք նաև ապացուցել ենք, որ ալմաստն ամենակարծր նյութն է, ցույց ենք տվել, որ մեծ տվյալների վրա հիմնված մեթոդներն իրականացնում են արագ կանխատեսում, որը հետո, որպես կանոն, հաստատվում է փորձերով և հստակ հաշվարկով, և այդ մեթոդների համատեղումն է մեր ոլորտի ապագան»:
Արտեմ Օհանովը շնորհակալություն հայտնեց իր բոլոր գործընկերներին, ովքեր իրենց ներդրումն են ունեցել այս կարևոր ուղղությունների զարգացման գործում: Նա պատասխանեց լսարանի հարցերին, որոնց թվում էին գիտական հանրության ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև բազմաթիվ ուսանողներ և ավագ դպրոցների սաներ:
26.10.2021 թ.
ՀՀ ԳԱԱ Տեղեկատվական-վերլուծական ծառայություն
С 30 марта по 2 апреля 2025г. Институт молекулярной биологии НАН РА и Университет Макмастера (Канада) проводят передовой научно-исследовательский семинар под эгидой НАТО (Организация Североатлантического договора) на тему "Риски, связанные с малыми дозами радиации: текущие исследования и перспективы на будущее" (Президиум НАН РА, Круглый зал, пр. Маршала Баграмяна, 24)
15 апреля 2025 года в Ереване состоится Информационный день посвященный программе COST (Европейское сотрудничество в области науки и технологий)
29 апреля 2025г. НАН РА, Министерство образования, науки, культуры и спорта РА, Международный научно-образовательный центр НАН РА, Институт языка имени Р. Ачаряна НАН РА и Институт литературы имени М. Абегяна НАН РА организуют общеармянскую научную конференцию на тему "Армянский язык и армянская литература: тенденции развития, возможности популяризации и их отражение в учебном процессе"
С 5-8 мая 2025г. Научный центр зоологии и гидроэкологии НАН Республики Армения и Ереванский государственный университет совместно организуют международную конференцию "Биоразнообразие, охрана природы и изменение климата" (Ереван, Здание Президиума НАН)
С 5-9 мая 2025г. Бюраканская астрофизическая обсерватория им. В.Амбарцумяна НАН РА в Бюракане проводит 17-ый армяно-грузинский коллоквиум
С 16 по 21 июня 2025г., Институт прикладных проблем физики НАН РА организует "4-ую международную научную школу по радиационной физике и смежным приложениям имени академика Алпика Мкртчяна" в городе Ереван
С 23 по 25 июня 2025г., Институт прикладных проблем физики НАН РА организует "4-ую Международную научную школу-конференцию по акустофизике имени академика А.Р.Мкртчяна" в городах Ереван и Севан. Подробности на сайте: https://school.iapp.am/
С 8 по 11 сентября 2025г. Институт физических исследований НАН РА в Ереване проводит XIII Международнуя конференцию по магнитным и сверхпроводящим материалам (MSM25)