Երևանում կանցկացվի «Երկրաջերմային էներգետիկ ռեսուրսների և բնական վտանգների գնահատումը Հայաստանում» գիտահետազոտական նախագիծի վերաբերյալ հանդիպում
Սույն թվականի հունիսի 3-ին՝ ժամը 10:00-ին, Երևանի «Անի պլազա» հյուրանոցում (Սայաթ-Նովա 19) կմեկնարկի «Երկրաջերմային էներգետիկ ռեսուրսների և բնական վտանգների գնահատումը Հայաստանում» գիտահետազոտական նախագիծի վերաբերյալ հանդիպում: Նախագիծը ֆինանսավորվել է ԱՄՆ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի PEER Science-ի կողմից:
Հանդիպման նպատակը նախագծի, Հայաստանում երկրաջերմային էներգետիկ ներուժի, երկրաջերմային էներգիային վերաբերող համաշխարհային և տարածաշրջանային փորձառության, ինչպես նաև երկրաջերմային ռեսուրսների բացահայտման և ուսումնասիրման Հայաստանի փորձի ամփոփագրի ներկայացումն է:
Հայաստանը հայտնի է իր ակտիվ խզվածքներով, ակտիվ և պոտենցիալ ակտիվ  հրաբխային համակարգերով: Վտանգի աղբյուր հանդիսանալուց բացի Հայաստանի հրաբուխները և ակտիվ խզվածքները ներկայացնում են նաև երկրաջերմային էներգետիկ ներուժ՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ ներկայումս Հայաստանի էներգիայի արտադրության մեծ մասը ստացվում է ներմուծված բրածո և միջուկային վառելիքներից, ինչպես նաև հիդրոէլեկտրակայաններից: Հայաստանի երկրաջերմային էներգետիկ աղբյուրներին վերաբերող  այս գիտահետազոտությունը նշանակալիորեն կխթանի երկրագիտության միջառարկայական ուսումնասիրությունները՝ հրաբխագիտություն, սեյսմոլոգիա, երկրաֆիզիկա, երկրաքիմիա և թվային մոդելավորում, և կբարելավի Հայաստանում երկրաջերմային էներգետիկ ռեսուրսների որոնման և բնական վտանգների հավանական գնահատման վերաբերյալ գիտելիքները:
Նախագծի արդյունքում ԱՄՆ-Հայաստան համատեղ գիտահետազոտական թիմը ՀՀ կառավարությանը կներկայացնի առաջարկներ երկրաջերմային էներգետիկ ռեսուրսների օգտագործման, ինչպես նաև ռիսկերի նվազեցման վերաբերյալ:
Հանդիպման ժամանակ «Երկրաջերմային էներգետիկ ռեսուրսների և բնական վտանգների գնահատումը Հայաստանում» նոր գիտահետազոտական նախագիծը կներկայացնի ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի տնօրեն, նախագծի գլխավոր հետազոտող Խաչատուր Մելիքսեթյանը: ՄԱԿ-ի էներգետիկայի ազգային փորձագետ Արա Մարջանյանը  կներկայացնի ակնարկ աշխարհում և տարածաշրջանում երկրաջերմային էներգիայի օգտագործման մասին: «Գեոռիսկ» գիտահետազոտական ընկերության տնօրեն, ՀՀ ԳԱԱ երկրաբանական գիտությունների ինստիտուտի գիտաշխատող Սուրեն Առաքելյանը հանդես կգա «Կարկառ երկրաջերմային դաշտը Հայաստանի հարավ-արևելքում. միջառարկայական ուսումնասիրություն և հետախուզական հորատման նախագիծ, 2009-2017թթ.» զեկուցմամբ:
Հանդիպմանը կմասնակցեն ՀՀ ԳԱԱ-ի, ՀՀ տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների, ՀՀ շրջակա միջավայրի, ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունների, Համաշխարհային բանկի, ՄԱԿ-ի, էներգետիկ ոլորտի կազմակերպությունների և բիզնեսի ներկայացուցիչներ:
02.06.2021թ.