4. «Սերպենտինացված ուլտրամաֆիտների մշակման նոր տեխնոլոգիաների ներդրման խնդիրները և հեռանկարները», զեկուցող` տ.գ.թ.  Ա. Իսահակյան:
Բաժանմունքի կարևորագույն արդյունքներ
ՕՐԳԱՆԱԿԱՆ ԵՎ ԴԵՂԱԳՈՐԾԱԿԱՆ ԳԻՏԱՏԵԽՆՈԼՈԳԻԱԿԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆ
• Հակաքաղցկեղային նոր տիպի թիրախային հատկություններով օժտված միացությունների որոնումների ուղղությամբ ստացվել են  2,5,6,7-ֆունկցիոնալ տեղակալված 5,8-դիհիդրոպիրիդո[2,3-d]պիրիմիդին-4(3H)-ոնային նոր ածանցյալներ: Մշակվել է նրանց մեկ փուլով եռակոմպոնենտ սինթեզի եղանակ (ղեկ.՝ Թ.Ռ. Հովսեփյան):
ՔԻՄԻԱԿԱՆ ՖԻԶԻԿԱՅԻ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ
• Տրոլոքսի և ասկորբինաթթվի հետ ֆլավոնոիդայն խառնուրդների  ոչ- ադդիտիվ ազդեցության մեխանիզմը(սինեգետիզմ, անտագոնիզմ)
• Միկրոալիքային եղանակով գերամուր B4C-ReB2 կոմպոզիտի սինթեզ:
- Կոմպոզիտը կարող է կիրառվել կտրող, հորատող և ողորկող գործիքների, ինչպես նաև զրահաբաճկոնների արտադրությունում:
• Ոչ իզոթերմ պայմաններում NiO, WO3 օքսիդների վերականգնումը Mg/C համակցված վերականգնիչով: Սիներգետիկական էֆեկտ:
ԸՆԴՀԱՆՈՒՐ ԵՎ ԱՆՕՐԳԱՆԱԿԱՆ ՔԻՄԻԱՅԻ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ
• Ֆոսֆորսիլիկատային ապակիների երկաստիճանային  բյուրեղացմամբ, և որպես հիմնական  ֆազեր` Ca2Al(AlSiO7) և Ca2Mg(Si2O7) պինդ լուծույթների անջատմամբ, սինթեզվել են թափանցիկ բիոսիտալներ: Հետազոտվել են     CaO-CaF2-Al2O3-SiO2 համակարգում (SiO2 10-15; CaF 5 մոլ%) 3CaOAl2O3-ի առաջացման և կայունության տիրույթները 1200-14500C միջակայքում (ղեկ.` տ.գ.դ. Ն. Կնյազյան):
ԵՐԿՐԱԲԱՆԱԿԱՆ ԳԻՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ
• Նորագույն կառուցվածքաերկրաբանական և երկրադինամիկ հետազոտությունների հիման վրա առաջարկվել է Արարատյան գոգավորության ձևավորման նոր մոդել:
ԵՐԿՐԱՖԻԶԻԿԱՅԻ ԵՎ ԻՆԺԵՆԵՐԱՅԻՆ ՍԵՅՍՄԱԲԱՆՈՒԹՅԱՆ ԻՆՍՏԻՏՈՒՏ
• Մշակվել են ռենտգենառադիոմետրական մեթոդով երակային տիպի հանքամարմինների նմուշարկման և ստացված անոմալիաների մեկնաբանման եղանակներ՝ կախված չափող սարքերի զոնդերի կառուցվածքային առանձնահատկություններից (ղեկ.՝ ե.գ.դ. Ա. Թամրազյան):
• «Օջախ-ծավալ» սեյսմիկ մոդելի հենքի վրա տրվել է ուժեղ երկրաշարժերի օջախային գոտիների սեյսմատեկտոնական բնութագիր, կազմվել է ՀՀ տարածքի երկրակեղևի սեյսմաակտիվ բեկորների սխեմատիկ քարտեզ: Հայտնի էմպիրիկ կախվածությունների հիման վրա գնահատվել է այդ բեկորների սահմաններում հնարավոր մաքսիմալ մագնիտուդի արժեքը (ղեկ.՝ ե-հ.գ.թ. Հ. Գասպարյան):
• Պատրաստվել և փորձարկվել է 1Հց սեփական տատանման հաճախականություն ունեցող դյուրակիր սեյսմիկ տվիչ ինժեներային սեյսմաբանության խնդիրները լուծելու նպատակով (ղեկ.՝ Ա. Գասպարյան):
ԻՆՈՎԱՑԻՈՆ ԱՌԱՋԱՐԿՆԵՐ
• Նոր կոմպոզիցիոն սորբենտներ կենսատեխնոլոգիայի և դեղագործության համար (Առաջատար  գիտ. աշխատող, ք. գ. դ. Ս. Գ. Գրիգորյան)
- Մշակված է մոնոմերային և նոր օլիգոմերային բիս-ակրիլամիդների սինթեզման եղանակը միջֆազային սինթեզի պայմաններում, իրականացվել է կերամիկական մոնոլիտի և սիլիկագելի վրա նրանց պոլիմերումը և համապոլիմերումը ստիրոլի և մեթիլմետակրիլատի հետ: Ուսումնասիրվել են ստացված պոլիամիդային ծածկույթով նոր կոմպոզիցիոն սորբենտների կառուցվածքը, մորֆոլոգիան և ծակոտկեն հատկությունները:
• Ալյումասիլիկատներից երկարատև գործող պարարտանյութերի ստացման նոր եղանակի մշակում (ղեկ.` Գրիգորյան Կ.Գ.):
• Բազմամետաղային օքսիդացած հանքանյութերից ֆլոտացումով պղնձի, մոլիբդենի, ցինկի և կապարի կորզում և տեխնոլոգիական հիմունքների մշակում (ղեկ.` տ.գ.դ. Ա. Հովսեփյան):
• Թումանյան համայնքում ակտիվացած սողանքի երկրաֆիզիկական և ինժեներաերկրաբանական աշխատանքները:
Սողանքները վտանգ են ներկայացնում միջպետական տրանսպորտային ավտոմոբիլային և երկաթուղային հաղորդակցության, գազատարի համար, ինչպես նաև Դեբետ գետի պատնեշման վտանգի առկայության դեպքում: ԵԳԻ աշխատանքների հիման վրա ՀՀ ԱԻՆ կողմից միջոցներ են ձեռնարկվել հակասողանքային կանխարգելման գործընթացում՝ կայունացնելով սողանքը:
• Ոսկու և արծաթի տեղաբաշխումը Քաջարանի պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրում
- Քաջարանի գործող պղինձ-մոլիբդենային հանքավայրի բաց հանքի դարավանդների փաստագրմամբ իրականացված հանքաբանաերկրաքիմիական ուսումնասիրությունների արդյունքում որոշվել են հանքանյութում ոսկու և արծաթի տեղաբաշխման առանձնահատկությունները, առանձին միներալների ոսկեբերության և արծաթաբերության հեռանկարները:
• Նախագծվել, պատրաստվել և ներդրվել է հորատանցքերում ջրի մակարդակի ստուգիչ-չափիչ, մոբիլ համակարգ (ղեկ.՝ Ս. Շահպարոնյան):
• Մշակվել և Թուրքմենստանում ներդրվել է ջրի մակարդակի ստուգիչ-չափիչ հեռակառավարվող համակարգ (ղեկ.՝ ե.գ.թ. Ջ.Կարապետյան):
• Նախագծվել և Արագածում, Նոր Ամբերդում ներդրվել են ժամանակակից պահանջներին համապատասխան սեյսմիկ կայաններ՝ գլոբալ մշտադիտարկման նպատակով (ղեկ.՝ ե.գ.թ. Ջ.Կարապետյան):