Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան դարձավ Միջազգային գիտական կազմակերպությունների դաշինքի համահիմնադիր
Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախաձեռնությամբ ստեղծված Միջազգային գիտական կազմակերպությունների դաշինքի (ՄԳԿԴ-ANSO)  համահիմնադիր դարձավ Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիան:
ՄԳԿԴ-ն ստեղծվեց «Մեկ գոտի և մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության շրջանակներում Չինաստանի գիտությունների ակադեմիայի նախաձեռնությամբ: Սույն թվականի նոյեմբերի 3-5-ը Չինաստանի մայրաքաղաք Պեկինում տեղի ունեցավ ՄԳԿԴ-ի ստեղծմանը նվիրված առաջին գլխավոր ասամբլեան, որի ընթացքում Դաշինքի համահիմնադիրները ստորագրեցին ՄԳԿԴ-ի ստեղծման համաձայնագիրը: Ասամբլեայի ընթացքում ընտրվեցին ՄԳԿԴ-ի կառավարող և գործադիր մարմինները, քարտուղարությունը, հաստատվեց Դաշինքի կանոնադրությունը: ՄԳԿԴ-ի նախագահ դարձավ Չինաստանի Գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Բայ Չունլին, փոխնախագահներ` Ռուսաստանի Գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Ալեքսանդր Սերգեևը և Պակիստանի Գիտությունների ակադեմիայի նախագահ Քասիմ Ջանը:
Դաշինքի համահիմնադիրները 36 կազմակերպություններ են` մի շարք երկրների գիտությունների ակադեմիաներ, համալսարաններ, միջազգային գիտական կազմակերպություններ:
ՄԳԿԴ-ն միջազգային, ոչ պետական, եկամուտ չհետապնդող գիտական կազմակերպություն է, որի հիմնական նպատակն է աջակցել գիտության, տեխնոլոգիաների և նորարարությունների զարգացմանը «Մեկ գոտի և մեկ ճանապարհ» տարածաշրջանի երկրներում: ՄԳԿԴ-ն ապահովելու է լայն հնարավորություներ տրածաշրջանային երկրների գիտական կազմակերպությունների կողմից խոշոր և միջին գիտական ծրագրերի նախաձեռնման և իրականացման համար: Այն կդառնա գիտական նորարար նախաձեռնությունների առաջարկման, քննարկման և կյանքի կոչման հարթակ:
20180911_1a.jpg
ՄԳԿԴ-ի առաջին գլխավոր ասամբլեայի ընթացքում ելույթ ունեցողները բարձր գնահատեցին այս Դաշինքի ստեղծման կարևորությունը և համոզվածություն հայտնեցին, որ այն միջազգային կազմակերպությունների ցանկում կգրավի կարևորագույն տեղ:
ՄԳԿԴ-ն ստեղծվեց 2016թ-ին Պեկինում տեղի ունեցած Ազգային գիտական կազմակերպությունների առաջին միջազգային գիտական ֆորումում ստորագրված «Չինաստանի և Մետաքսի ճանապարհի տնտեսական գոտու երկրների միջև գիտության և տեխնոլոգիաների համագործակցության նոր էջ. Պեկին հռչակագրի» շրջանակներում:
ՄԳԿԴ-ի առաջին գլխավոր ասամբլեայի շրջանակներում տեղի ունեցավ նաև «Մեկ գոտի և մեկ ճանապարհ նախաձեռնության գիտական կազմակերպությունների երկրորդ միջազգային ֆորումը, որին Հայաստանի կողմից մասնակցեցին ՀՀ ԳԱԱ ֆիզիկայի և աստղաֆիզիկայի բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար ակադեմիկոս Ռադիկ Կոստանյանը և ՀՀ ԳԱԱ Միջազգային կապերի վարչության պետ Գագիկ Էվոյանը: Ֆորումի ընթացքում անցկացվեցին գիտաժողովներ հետևյալ թեմաներով.